PODSTAWOWE INFORMACJE PRZYDATNE W UPRAWIE I PIELĘGNACJI LAWENDYsadzonki lawendyLawenda w Polsce z roku na rok zyskuje coraz większe rzesze pasjonatów. Jest to podyktowane jej wyróżniającymi się cechami na tle innych bylin oraz jej niewielkimi wymaganiami w środowisku życia. Artykuł ten dostarczy Państwu informacji jak właściwie dbać o tą roslinę aby cieszyła oko przez wiele lat.
   
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek oferuje szeroką gamę nawozów i środków ochrony  roślin zawrówno tych naturalnych jak i sztucznych jakość i struktura gleby odgrywa drugorzędną role. Mówiąc krótko lawende można uprawiać na każdym jej typie. Wzrost i własciwe kwitnienie jest uzależnione od dostarczenia optymalnych dawek nawozu roślinie. Do tego celu można wykorzystać zarówno nawozy mineralne jak i organiczne. Nawozem ogranicznym może być kompost lub obornik granulowany natomiast z mineralnych wybierajmy azofostkę (niska zawartość siarki).  Nawóz do gleby należy stosować w okresie wiosennym. W trakcie sezonu można rosliny zasilać dolistnie zgodnie z częstoliwościa podana przez producenta. Przed sadzeniem sadzonek lawendy warto glebe wymieszac z dolomitem. Podniesie on jej pH co jest korzystneie wpływa na wzrost i pokrój roslin.

   
Lawenda dzięki szeregowi przystosowań anatomicznych i metabolicznych ma wysoką tolerancję na suszę. Nieoznacza to oczywiście, że podlewania nie wymaga. Młode sadzonki tuż po posadzeniu podlewamy częściej(uważamy jednak żeby nie przelac) natomiast rośliny starsze dobrze ukorzenione w okresy utrzymującego się upału wraz z brakiem opadów. Szczególną ostrożnośc należy zachować w przypaku uprawy w donicach. Lepiej przesuszyć niż przelać. Gdy podłoże bedzie ciągle mokre moze dojsć do rozwoju szarej pleśni oraz innych chorób grzybowych.

   
W pierwszym roku po posadzeniu lawende przycinamy dwa razy. Tuż po wiosennym odbiciu oraz po kwitnieniu. W kolejnych latach możemy ograniczyć się do jednego cięcia po kwitnieniu.

  Odmiany oferowanych przez nas sadzonek lawendy wykozują wysoką mrozoodporność. Jeśli jednak ktoś ma taką możliwość to mozna sadzonki przykryć na zimę agrowłókniną(szczególnie odmiany Grosso, Provence) co zapewni lepsze zimowanie.   

<<wróć