sadzonki lawendy hidcote


Zakładamy plantację lawendy.

lawenda uprawa

Własna plantacja lawendy może być świetnym pomysłem aby połączyć zamiłowanie z formą zarobku. W wielu częściach świata, takich jak np. Francja, lawenda jest hodowana i sprzedawana od wieków. W Ameryce Północnej jak i w Polsce komercyjna uprawa lawendydopiero zaczyna się popularyzować. Wielu plantatorów zaczyna specjalizować się w uprawie tej pięknej, pachnącej rośliny. Ich gospodarstwa liczą wiele hektarów. Dzisiaj popularność znów przeżywa swój rozkwit. Często stosowana jest w kuchni, w lecznictwie, wykonuje się z niej kosmetyki oraz perfumy. W tym artykule rozważymy 10 najczęściej zadawanych pytań przez początkujących plantatorów.

1.Czy w mojej okolicy panują odpowiednie warunki do uprawy lawendy?

W każdym z regionów Polski można z powodzeniem uprawiać lawende. Jest ona rośliną śródziemnomorską w związku z tym najlepiej czuje się w klimacie suchym i słonecznym, czyli takim, którego w Polsce mamy przewagę. W rejonach bardziej wilgotnych i chłodniejszych wybieramy sadzonki lawendy Grosso lub Provence, gdyż lepiej tolerują wlaśnie taką aurę. W regionach suchych i słonecznych wybieramy sadzonki lawendy odmian Hidcote oraz Munstead lub wspomniane wcześniej Grosso lub Provence.W regionach wilgotnych rośliny sadzimy w większych odstępach aby zapobiec rozwojowi chorób grzybowych. 

2. Jaką odmianę lawendy wybrać?

W głównej mierze jest to zależne od tego w jaki sposób chcemy lawendy wykorzystywać. Mimo, że istnieje 30 gatunków lawendy z setkami odmian, najczęściej jednak wybierane przez plantatorów na świecie są  trzy gatunki lawend. Pierwszy z nich to Lavandula angustifolia w najpopularniejszych odmianach Hidcote i Munstead. Jest to gatunek najbardziej mrozoodporny do -30 stopni Celsjusza. Słodki zapach wymienionych odmian umożliwia wykonywanie z nich wielu pachnących artykułów oraz użycia w kuchni czy produkcji olejku. Drugim z gatunków lawendy jest Lavandula x intermedia w najpopularniejszych odmianach Grosso oraz Provence. Ten gatunek lawendy to skrzyżowanie L. angustifolia oraz L. latifolia. Wytwarzają one długie kwiatostany. Sadzonki tych odmian lawendy wybierane są najczęściej na plantacjach zajmujących się produkcją olejku oraz bukietów. Dają one nawet 5 razy więcej olejku eterycznego niż L. angustifolia. Trzecim gatunkiem jest Lavendula stoechas czyli Lawenda hiszpańska. W związku z tym, że może wymarzać w Polsce nie będziemy jej analizować.

<<strona główna        ciąg dalszy artykułu>>