Ogrodnictwo Marcinkowski

Najczęściej popełniane błędy w uprawie lawendy i jak ich unikać

Trzeba przestrzegać kilku ważnych zasad i nie popełniać błędów, aby lawenda pięknie kwitła

Lawenda nie jest rośliną kłopotliwą. Do właściwego wzrostu wystarczy jej słońce, niewielka ilość wody, przycięcie, nawożenie i trochę uwagi. Mimo to początkującym ogrodnikom zdarza się popełniać błędy począwszy od wyboru nieodpowiednich sadzonek lawendy aż do przygotowania roślin do zimy. Postaram się wymienić te najważniejsze potknięcia i krótko scharakteryzować.

a) Kupno sadzonek w sklepach i centrach ogrodniczych wczesną wiosną.

W tych miejscach sprzedawcy już na początku marca oferują piękne, zielone sadzonki, które pochodzą z ogrzewanych szklarni. Wysadzenie tych roślin do gruntu w tym okresie spowoduje, że zniszczy je już nawet mały przymrozek, a początkujący zapaleni miłośnicy lawendy zniechęcą się do jej dalszej uprawy. Gdy chcemy zakupić sadzonki, to wybierajmy te zimowane pod gołym niebem. Wczesną wiosną nie będą jeszcze piękne i zielone, ale wraz z upływem sezonu wegetacyjnego 5-krotnie przewyższą wigorem i siłą wzrostu te podpędzone w szklarniach. Wszystkie nasze sadzonki zimę spędzają na zewnątrz i dzięki temu pięknie rosną w Państwa ogrodach 🙂

b) Nadmierne podlewanie lawendy.

Lepiej  przesuszyć niż przelać- tę zasadę powinien zapamiętać każdy kto rozpoczyna przygodę z lawendą. Podłoże ociekające wodą doprowadzi do gnicia korzeni i w konsekwencji do zamierania rośliny. Sadzonkom lawendy nie zaszkodzi, gdy w upalny dzień lekko przywiędną z braku wody.

c) Sadzenie lawendy w miejscach zbyt cienistych.

Lawenda rośnie najlepiej w miejscach o dużym nasłonecznieniu. Niektóre odmiany tolerują półcień, a dla innych już nawet on jest szkodliwy. Planowanie nasadzeń pod drzewami, murami od strony północnej oraz innych miejscach z przewagą cienia mija się z celem. Zmęczymy siebie oraz sadzonki lawendy.

d) Ściółkowanie korą

Kora i lawenda to bardzo złe połączenie. Utrzymuje wilgoć i zakwasza podłoże, co stwarza nieodpowiednie warunki do uprawy lawendy. Rośliny robią się wiotkie, słabo kwitną oraz ciężko znoszą zimy.

e) Nie przycinanie lawendy, zbyt późne przycinanie.

Nie przycinana lawenda szybko traci ładny kształt. Robi się wyciągnięta i łysa od dołu. Krzaków nie należy przycinać jednak zbyt późno- ostateczny termin to 15 września. Jeśli prześpimy ten czas, to z cięciem lepiej wstrzymać się do wiosny(marzec/kwiecień).

f) Przykrycie roślin na całą zimę.

Przykrycie lawendy agrowłókniną ułatwia zimowanie. Należy to jednak robić wyłącznie w okresach silnych mrozów(powyżej -15 stopni Celsjusza) lub w czasie, gdy gleba jest przez długi czas zamarznięta, a w pogodzie dominują wiatr i słońce. Nie należy trzymać przykrytej lawendy od listopada do marca. Naraża to rośliny na gnicie i zwiększa ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.