Lawenda nie jest rośliną kłopotliwą. Do właściwego wzrostu wystarczy jej słońce, niewielka ilość wody, przycięcie, nawożenie i trochę uwagi. Mimo to początkującym ogrodnikom zdarza się popełniać błędy począwszy od wyboru nieodpowiednich sadzonek lawendy aż do przygotowania roślin do zimy. Postaram się wymienić te najważniejsze potknięcia i krótko scharakteryzować.
W tych miejscach sprzedawcy już na początku marca oferują piękne, zielone sadzonki, które pochodzą z ogrzewanych szklarni. Wysadzenie tych roślin do gruntu w tym okresie spowoduje, że zniszczy je już nawet mały przymrozek, a początkujący zapaleni miłośnicy lawendy zniechęcą się do jej dalszej uprawy. Gdy chcemy zakupić sadzonki, to wybierajmy te zimowane pod gołym niebem. Wczesną wiosną nie będą jeszcze piękne i zielone, ale wraz z upływem sezonu wegetacyjnego 5-krotnie przewyższą wigorem i siłą wzrostu te podpędzone w szklarniach. Wszystkie nasze sadzonki zimę spędzają na zewnątrz i dzięki temu pięknie rosną w Państwa ogrodach 🙂
Lepiej przesuszyć niż przelać- tę zasadę powinien zapamiętać każdy kto rozpoczyna przygodę z lawendą. Podłoże ociekające wodą doprowadzi do gnicia korzeni i w konsekwencji do zamierania rośliny. Sadzonkom lawendy nie zaszkodzi, gdy w upalny dzień lekko przywiędną z braku wody.
Lawenda rośnie najlepiej w miejscach o dużym nasłonecznieniu. Niektóre odmiany tolerują półcień, a dla innych już nawet on jest szkodliwy. Planowanie nasadzeń pod drzewami, murami od strony północnej oraz innych miejscach z przewagą cienia mija się z celem. Zmęczymy siebie oraz sadzonki lawendy.
Kora i lawenda to bardzo złe połączenie. Utrzymuje wilgoć i zakwasza podłoże, co stwarza nieodpowiednie warunki do uprawy lawendy. Rośliny robią się wiotkie, słabo kwitną oraz ciężko znoszą zimy.
Nie przycinana lawenda szybko traci ładny kształt. Robi się wyciągnięta i łysa od dołu. Krzaków nie należy przycinać jednak zbyt późno- ostateczny termin to 15 września. Jeśli prześpimy ten czas, to z cięciem lepiej wstrzymać się do wiosny(marzec/kwiecień).
Przykrycie lawendy agrowłókniną ułatwia zimowanie. Należy to jednak robić wyłącznie w okresach silnych mrozów(powyżej -15 stopni Celsjusza) lub w czasie, gdy gleba jest przez długi czas zamarznięta, a w pogodzie dominują wiatr i słońce. Nie należy trzymać przykrytej lawendy od listopada do marca. Naraża to rośliny na gnicie i zwiększa ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.