Lawenda z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. W Polsce powstają nowe plantacje dające radość właścicielom oraz odwiedzającym. Spoglądając w połowie czerwca za płoty domostw dostrzegamy znacznie większość ilość fioletowych łanów lawendy niż przed laty, a przyjemny, słodki zapach unoszący się nad nimi ma kojący wpływ na rzesze plantatorów oraz inne osoby przebywające w ich otoczeniu. Dlaczego warto postawić na lawendę? Co takiego ma w sobie ta roślina, że jest ulubienicą wielu ogrodników i działkowców?
Wytrzymuje około 15 lat na danym stanowisku, Oznacza to, że gdy raz posadzimy sadzonki lawendy, to możemy cieszyć się pięknie kwitnącymi krzewami przez długie lata. W utrzymaniu najważniejsze jest regularne przycinanie- pobudza rośliny do wzrostu i zapobiega ich przedwczesnemu starzeniu oraz łysieniu od dołu.
Lawendowy miód, kosmetyki, suszone bukiety, zawieszki, olejki oraz mydła, to tylko niektóre możliwości wykorzystania ogromnego potencjału lawendy. Użyteczne są zarówno kwiaty jak i liście, dzięki temu wzrasta wydajność otrzymywania surowca z jednego krzewu. Często pomysły co zrobić z suszem i kwiatami są ograniczone wyłącznie wyobraźnią posiadacza, który może wykonywać z niej cudownie pachnące i unikalne przednioty.
Dzieki wysokiej odporności na niedobór wody, lawenda będzie idealnym wyborem dla osób zapominalskich oraz zapracowanych. Przy niewielkim nakładzie pracy mogą one mieć piękny, pachnący ogród skomponowany z kilku odmian lawendy. Odporość na suszę jest także bardzo ważna w kontekście upraw polowych. Podlewanie wyłącznie przez pierwszy miesiąc po posadzeniu oraz w czasie długich fal upałów ogranicza koszty utrzymania plantacji i pozwala zwiekszyć zysk.
W słoneczny, letni dzień nad kwitnącą możemy zaobserwować bardzo dużą ilość pszczół oraz motyli. Pomagają one funkcjonować i wydawać plony innym roślinom oraz dodatkowo podnoszą wartość estetyczną ogrodu. Ograniczają również populacje szkodników ogrodowych. Dzięki miododajności lawendy możliwe jest uzyskanie pysznego miodu lawendowego.
W samym ogrodzie możemy lawendę wykorzystać na kilka sposobów . Na rabacie jako obwódka, w formie lawendowego pola przed domem, niski żywopłot tworzący wzory to tylko niektóre przykłady nasadzeń, które mogą znacznie podkreslić walory estetyczne ogrodu i stworzyć w nim niezapomniany klimat.
Założenie plantacji lawendy to bardzo dobry pomysł na połączenie hobby z pracą zarobkową. A na czym można zarabiać? Pomysłów jest wiele- oto niektóre z nich: