Ogrodnictwo Marcinkowski

Dlaczego akurat lawenda?-czyli dlaczego warto posadzić sadzonki lawendy

Dlaczego lawenda?

Dlaczego lawenda?

Lawenda z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. W Polsce powstają nowe plantacje dające radość właścicielom oraz odwiedzającym. Spoglądając w połowie czerwca za płoty domostw dostrzegamy znacznie większość ilość fioletowych łanów lawendy niż przed laty, a przyjemny, słodki zapach unoszący się nad nimi ma kojący wpływ na rzesze plantatorów oraz inne osoby przebywające w ich otoczeniu. Dlaczego warto postawić na lawendę? Co takiego ma w sobie ta roślina, że jest ulubienicą wielu ogrodników i działkowców?

Lawenda- roślina wieloletnia

Wytrzymuje około 15 lat na danym stanowisku, Oznacza to, że gdy raz posadzimy sadzonki lawendy, to możemy cieszyć się pięknie kwitnącymi krzewami przez długie lata. W utrzymaniu najważniejsze jest regularne przycinanie- pobudza rośliny do wzrostu i zapobiega ich przedwczesnemu starzeniu oraz łysieniu od dołu.

Lawenda- roślina użyteczna

Lawendowy miód, kosmetyki, suszone bukiety, zawieszki, olejki oraz mydła, to tylko niektóre możliwości wykorzystania ogromnego potencjału lawendy. Użyteczne są zarówno kwiaty jak i liście, dzięki temu wzrasta wydajność otrzymywania surowca z jednego krzewu. Często pomysły co zrobić z suszem i kwiatami są ograniczone wyłącznie wyobraźnią posiadacza, który może wykonywać z niej cudownie pachnące i unikalne przednioty.

Lawenda- roślina odporna na suszę

Dzieki wysokiej odporności na niedobór wody, lawenda będzie idealnym wyborem dla osób zapominalskich oraz zapracowanych. Przy niewielkim nakładzie pracy mogą one mieć piękny, pachnący ogród skomponowany z kilku odmian lawendy. Odporość na suszę jest także bardzo ważna w kontekście upraw polowych. Podlewanie wyłącznie przez pierwszy miesiąc po posadzeniu oraz w czasie długich fal upałów ogranicza koszty utrzymania plantacji i pozwala zwiekszyć zysk.

Lawenda przyciąga pożyteczne owady

W słoneczny, letni dzień nad kwitnącą możemy zaobserwować bardzo dużą ilość pszczół oraz motyli. Pomagają one funkcjonować i wydawać plony innym roślinom oraz dodatkowo podnoszą wartość estetyczną ogrodu. Ograniczają również populacje szkodników ogrodowych. Dzięki miododajności lawendy możliwe jest uzyskanie pysznego miodu lawendowego.

Liczne zastosowania lawendy w ogrodzie

W samym ogrodzie możemy lawendę wykorzystać na kilka sposobów . Na rabacie jako obwódka, w formie lawendowego pola przed domem, niski żywopłot tworzący wzory to tylko niektóre przykłady nasadzeń, które mogą znacznie podkreslić walory estetyczne ogrodu i stworzyć w nim niezapomniany klimat.

Lawenda przynosi zyski

Założenie plantacji lawendy to bardzo dobry pomysł na połączenie hobby z pracą zarobkową. A na czym można zarabiać? Pomysłów jest wiele- oto niektóre z nich:

  • sesje zdjęciowe w lawendzie,
  • wykonywanie rękodzieła,
  • destylacja olejku,
  • agroturystyka,
  • kawiarnia przy plantacji,
  • warsztaty.