Ogrodnictwo Marcinkowski

Dlaczego akurat lawenda?

Dlaczego lawenda?

Dlaczego lawenda?

Lawenda z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. W Polsce powstają nowe plantacje dające radość właścicielom oraz odwiedzającym. Spoglądając w połowie czerwca za płoty domostw dostrzegamy znacznie większość ilość fioletowych łanów lawendy niż przed laty, a przyjemny, słodki zapach unoszący się nad nimi ma kojący wpływ na rzesze plantatorów oraz inne osoby przebywające w ich otoczeniu. Dlaczego warto postawić na lawendę? Co takiego ma w sobie ta roślina, że jest ulubienicą wielu ogrodników i działkowców?

1. Roślina wieloletnia

Wytrzymuje około 15 lat na danym stanowisku, Oznacza to, że gdy raz posadzimy sadzonki lawendy, to możemy cieszyć się pięknie kwitnącymi krzewami przez długie lata. W utrzymaniu najważniejsze jest regularne przycinanie- pobudza rośliny do wzrostu i zapobiega ich przedwczesnemu starzeniu oraz łysieniu od dołu.

2. Roślina użyteczna

Lawendowy miód, kosmetyki, suszone bukiety, zawieszki, olejki oraz mydła, to tylko niektóre możliwości wykorzystania ogromnego potencjału lawendy. Użyteczne są zarówno kwiaty jak i liście, dzięki temu wzrasta wydajność otrzymywania surowca z jednego krzewu. Często pomysły co zrobić z suszem i kwiatami są ograniczone wyłącznie wyobraźnią posiadacza, który może wykonywać z niej cudownie pachnące i unikalne przednioty.

3. Odporna na suszę

Dzieki wysokiej odporności na niedobór wody, lawenda będzie idealnym wyborem dla osób zapominalskich oraz zapracowanych. Przy niewielkim nakładzie pracy mogą one mieć piękny, pachnący ogród skomponowany z kilku odmian lawendy. Odporość na suszę jest także bardzo ważna w kontekście upraw polowych. Podlewanie wyłącznie przez pierwszy miesiąc po posadzeniu oraz w czasie długich fal upałów ogranicza koszty utrzymania plantacji i pozwala zwiekszyć zysk.

4. Przyciąga pożyteczne owady

W słoneczny, letni dzień nad kwitnącą możemy zaobserwować bardzo dużą ilość pszczół oraz motyli. Pomagają one funkcjonować i wydawać plony innym roślinom oraz dodatkowo podnoszą wartość estetyczną ogrodu. Ograniczają również populacje szkodników ogrodowych. Dzięki miododajności lawendy możliwe jest uzyskanie pysznego miodu lawendowego.

5. Liczne zastosowania ozdobne lawendy w ogrodzie.

W samym ogrodzie możemy lawendę wykorzystać na kilka sposobów . Na rabacie jako obwódka, w formie lawendowego pola przed domem, niski żywopłot tworzący wzory to tylko niektóre przykłady nasadzeń, które mogą znacznie podkreslić walory estetyczne ogrodu i stworzyć w nim niezapomniany klimat.

6. Forma zarobkowa

Założenie plantacji lawendy to bardzo dobry pomysł na połączenie hobby z pracą zarobkową. A na czym można zarabiać? Pomysłów jest wiele- oto niektóre z nich:

  • sesje zdjęciowe w lawendzie,
  • wykonywanie rękodzieła,
  • destylacja olejku,
  • agroturystyka,
  • kawiarnia przy plantacji,
  • warsztaty.