Ogrodnictwo Marcinkowski

Dlaczego lepiej sadzić młode sadzonki lawendy, a nie dorosłe egzemplarze?

Starych drzew się nie przesadza- przysłowie to idealnie pasuje także do lawendy. W królestwie roślin znajdziemy przykłady różnych typów systemów korzeniowych. Możemy tutaj wyróżnić korzenie palowe i wiązkowe, o rozmaitym stopniu rozbudowania. Lawenda posiada silnie rozgałęziony, wiązkowy. Sprawia to, że utrudnione jest jej przesadzanie oraz wysadzanie z donic do gruntu, dużych kilkuletnich egzemplarzy.

Dlaczego młode sadzonki lawendy są lepsze?

Jak pisaliśmy wcześniej korzenie lawendy są silnie rozgałęzione. Młode sadzonki mają bardzo dużą zdolność do wypuszczania nowych korzeni. Dzięki temu po wysadzeniu z doniczek na nowe miejsce utworzą silny, zdrowy i rozbudowany system korzeniowy, który w prawidłowy sposób będzie mógł zaopatrywać część nadziemną w wodę i potrzebne związki mineralne. Dzięki temu nasze lawendy będą szybko i zdrowo rosły.

Co może wydarzyć się, gdy wysadzimy z doniczek kilkuletnie lawendy?

U dużych roślin rosnących w doniczkach występuje nierównowaga pomiędzy częścią nadziemną, a korzeniami. Doniczka znacznie ogranicza rozwój tych drugich. Po wysadzeniu takich dużych lawend do gruntu, dochodzi do sytuacji, w której korzenie bez naszej wielomiesięcznej pomocy mogą nie być w stanie we właściwy sposób zaopatrywać części nadziemnej. Są one przyzwyczajone, że w doniczce mają wodę i składniki pokarmowe na czas. Dodatkowo sprawę pogarsza fakt, że starsze rośliny nie mają już takich dużych zdolności regeneracyjnych i dużo wolniej tworzą rozbudowany system korzeniowy niż młode sadzonki lawendy.

Czy lawendę można przesadzać?

Lawenda tworzy rozbudowany i mocno rozgałęziony system korzeniowy. Bardzo trudno jest go więc wykopać bez znacznych uszkodzeń. O ile młode egzemplarze trochę się pomęczą i odbudują bogatą sieć korzeni, to u starszych roślin może być z tym nie mały problem. Jednak, gdy zabieg ten przeprowadzimy w terminie późno jesiennym lub wczesno wiosennym oraz będziemy dbać o właściwą wilgotność podłoża, to zabieg ten ma ma szanse powodzenia. Pamiętajmy jednak, że w pierwszym roku po przesadzeniu lawenda praktycznie nie urośnie, ponieważ całą energię skieruje ja odbudowę korzeni.

Starsze lawendy wyglądają pięknie, ale unikajmy ich przesadzania