Ogrodnictwo Marcinkowski

Fytoftoroza- czy posiadacze lawendy muszą się jej obawiać?

Najczęściej jest to wynikiem nieodpowiednich warunków wzrostu. Najbardziej narażona na występowanie chorób jest lawenda rosnąca w zbyt dużym zacienieniu, w za mokrym podłożu, lub za dużym zagęszczeniu. Te czynniki doprowadzają do licznych chorób grzybowych. Jest jeszcze jedna przyczyna, na którą niestety nie mamy wpływu- a mianowicie anomalie pogodowe. Częste deszcze i długo utrzymująca się wilgotna pogoda, mogą doprowadzić do wystąpienia fytoftorozy nawet u silnych roślin rosnących w dobrych warunkach. Ostatnią przyczyną mogącą zwiększać ryzyko wystąpienia fytoftorozy jest brak nawożenia lub nieodpowiednie nawożenie.

Chorobę tą wywołuje grzyb z rodzaju Phytophtora. Jest bardzo niebezpieczna, ponieważ atakuje podstępnie- od korzeni. Objawy chorobowe możemy więc dostrzec, gdy jest już w bardzo zaawansowanej fazie. Młode sadzonki chorujące na fytoftorozę najczęściej zamierają całkowicie, u starszych roślin zaczynają usychać pojedyncze pędy i infekują następne. W konsekwencji na dużym. rozrośniętym krzaku lawendy może pozostać zaledwie kilka zdrowych pędów. Fytoftoroza rozwija się w temperaturze od kilku- do ponad 30- stopni Celsjusza. Możemy wiec mieć z nią do czynienia praktycznie od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni.

Zapobieganie występowaniu fytoftorozy u lawendy, to przede wszystkim dbanie o jej prawidłowe warunki wzrostu. Musimy więc sadzić sadzonki lawendy w miejscach o dużym nasłonecznieniu i w dobrze zdrenowanej, przepuszczalnej glebie.. Unikajmy kategorycznie ciężkich gleb gliniastych, gdzie występuje zastój wody. Bardzo duże znaczenie ma również sadzenie roślin w odpowiednich odstępach. Duże odległości zapewnią dobrą wymianę powietrza, szybsze obsychanie mokrych liści i łodyg, co znacznie ograniczy ryzyko wystąpienia fytoftorozy. Dbajmy także o wapnowanie gleby i odpowiednie nawożenie, ponieważ dobrze odżywione rośliny są znacznie odporniejsze na choroby.

Jeśli zaobserwujemy na naszych lawendach pierwsze objawy tej groźnej choroby, to najskuteczniejsze będzie zwalczanie chemiczne. Pozwoli ono zatrzymać rozwój fytoftorozy na już zainfekowanych roślinach, a także powstrzyma jej rozprzestrzenianie na te, które rosną w sąsiedztwie. Dzięki temu uratujemy naszą plantację. Bardzo skutecznymi środkami zwalczającymi odglebowe choroby grzybowe są preparaty ‘Aliette’ oraz ‘Magnicur Energy’. Maja one działanie systemiczne- krążą wraz z sokami w roślinie i zwalczają komórki grzybów. Istnieje także szereg środków naturalnych działających na fytoftorozę, jednak gdy jest ona już w zaawansowanym stadium raczej sobie z nią nie poradzą lub tylko w niezadowalającym stopniu.

Na pewno jest to groźna choroba, bo może w krótkim czasie zniszczyć całą roślinę. Pocieszający jest jednak fakt, że gdy zadbamy o prawidłowe warunki wzrostu naszych lawend, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że nie będziemy mieli do czynienia z tą chorobą. Ponadto istnieją bardzo skuteczne środki chemiczne, które zwalczają tą chorobę grzybową i w pewien sposób zapobiegają również ryzyku jej ponownego wystąpienia(oczywiście nie trwale, tylko na pewien czas). Sadźmy więc prawidłowo lawendę i cieszmy się jej kwitnieniem i tylko co jakiś czas dla bezpieczeństwa skontrolujmy je, czy aby fytoftoroza nie pojawiła się w naszych ogrodach.