Ogrodnictwo Marcinkowski

Ile lat rośnie lawenda?- posadź raz sadzonki i podziwiaj przez wiele lat

Ile lat rośnie lawenda? Jak przedłużyć jej żywotność?

Gdy odpowiednio zadbamy o lawendę, to będziemy cieszyć się jej pięknym wyglądem przez wiele lat

Lawenda jest rośliną wieloletnią. Nie oznacza to jednak, że rośnie wiecznie. Jest byliną o dość dynamicznym wzroście co sprawia, że osiąga maksymalne rozmiary już w kilka lat. Przy właściwej trosce rozpoczynającej się już od momentu posadzenia sadzonek lawendy sprawimy, że nasze krzewy będą piękne nawet przez 15 lat. W tym artykule postaramy się Państwu wyjaśnić jak to zrobić.

Jak zadbać o młode sadzonki lawendy, aby rosły długie lata?

Pierwszym etapem jest wybór właściwych sadzonek lawendy. Kupujemy rośliny młode-jednoroczne lub dwuletnie, które są niskie ale za to silnie rozgałęzione. Dzięki zakupowi takich roślin będziemy mogli formować je już od samego dołu co zapobiegnie szybkiemu łysieniu krzewu oraz nada mu odpowiedni kształt. Tuż po posadzeniu ścinamy młodej lawendzie czubki pędów(2-3cm) co przyspieszy jej krzewinie oraz właściwe ukorzenienie na nowym miejscu. W przypadku zakupu wysokich, niewłaściwie rozkrzewionych sadzonek lawendy , w wielu przypadkach nie ma możliwości lub jest bardzo utrudnione nadanie im właściwej formy.
Wracając do naszych przyciętych, gęstych sadzonek- kiedy sadzimy je wiosną, po przycięciu 2-3cm fragmentów pędów, nasze rośliny jeszcze w tym samym sezonie zakwitną. W przypadku lawend sadzonych później, z zakwitnięciem w pierwszym sezonie po posadzeniu może być kłopot niż ważniejsze niż kwiaty jest zapewnienie młodym sadzonkom właściwego startu. Jeśli zdarzyłoby się, że jednak zakwitną, po przekwitnięciu oczywiście kwiaty przycinamy wraz z 3-4cm fragmentami pędów.

Jak dbać o dorosłe krzewy lawendy, żeby wolniej się starzały?

W kolejnych latach uprawy stosujemy dość mocne jedno cięcie jesienne tuż po przekwitnięciu kwiatów, pamiętając jednocześnie aby nie przesadzić i nie przyciąć części zdrewniałej łodygi(brązowy kolor) ,gdyż wtedy może wystąpić problem z wypuszczeniem nowych pędów. Zbyt mocne przycięcie jest także stresem dla rośliny, który może utrudnić zimowanie. Tak więc, dla bezpieczeństwa pozostawiamy całą część zdrewniałą oraz 3-4cm ponad częścią zdrewniałą. Przycinanie lawendy na wiosnę także nie jest błędem. Odmiany o silnym wzroście jak np. “Provence” czy “Grosso” możemy ciąć dwa razy do roku, wczesną wiosną oraz tuż po przekwitnięciu kwiatów.

Dzięki właściwym metodą przycinania sprawimy, że lawenda będzie miała ładny pokrój przez kilkanaście lat od posadzenia. Cięcie i zakup właściwych sadzonek ma największy wpływ na długą żywotność lawendy. Nie bez znaczenia jest też właściwe nawożenie opisane w innych artykułach na naszej stronie internetowej.