Ogrodnictwo Marcinkowski

Jak rozpoznać wartościowe sadzonki lawendy?

Jaką lawendę kupić? Na zdjęciu, gęste, pełnowartościowe sadzonki lawendy

W dzisiejszych czasach sadzonki możemy zakupić w wielu miejscach: od supermarketów przez centra ogrodnicze aż po bezpośrednich producentów. Na pierwszy rzut oka dla początkującego ogrodnika może się wydawać, że sadzonki lawendy oferowane w wyżej wymienionych miejscach niczym poza ceną się nie różnią. Nic bardziej mylnego. Pomiędzy sadzonkami lawendy występuje szereg różnic, które przedstawimy w tym artykule, dzięki czemu dowiedzą się Państwo na co zwracać szczególną uwagę.

Czym charakteryzuje się dobra sadzonka lawendy?

Jak wiemy sadzonki lawendy oferowane w sprzedaży występują w różnych rozmiarach. W miarę możliwości wybierajmy te mniejsze czyli rozmiar doniczki od P9 do maksymalnie 1,5l. Dzięki temu po posadzeniu uzyskamy najszybszą aklimatyzację rośliny na stałym miejscu. Duże sadzonki trudniej przyzwyczajają się do nowych warunków i wolniej rozpoczynają nowy wzrost na stałym miejscu.
Wybierajmy sadzonki niższe ale gęste. Młode rośliny mające kilka wysokich odstających  łodyg nie są wartościowe z punktu widzenia przyszłego plantatora lawendy. Sadzonki takie ciężko się kształtują, dają niewiele suszu oraz kwiatów przynosząc tym samym jedynie straty na plantacji lawendy.
Ważną kwestią jest także właściwe odżywienie młodej rośliny. Sadzonka lawendy, której niczego nie brakuje powinna być koloru intensywnie zielonego(nie wpadającego w żółty ale też nie koloru ciemno zielonego), bez przebarwień na liściach, oraz bez zdeformowanych łodyg. Musi być niska, zwarta i gęsta.

Jakie miejsca wybierać do zakupu sadzonek lawendy a jakich unikać?

1. Supermarkety

Tutaj kupimy tanio ale tylko tanio. Sadzonki oferowane do sprzedaży najczęściej pochodzą z importu.  Już w trakcie długiego transportu mogło dojść do indukcji chorób, których objawów jeszcze nie widać. Po przyniesieniu ich do ogrodu  i posadzeniu następuje rozwój choroby i zamieranie pędów. Sadzonki lawendy kupowane w marketach są także często przenawożone. Producenci zagraniczni aby uzyskać ładny wygląd roślin nawożą je bardzo często i regularnie. Sadząc je w naszych ogrodach i odcinając od regularnych  dawek nawozów sprawiamy, że szybko tracą swój ładny wygląd i bardzo długo i ciężko przechodzą aklimatyzację na nowym miejscu. Wybierając sadzonki marketowe mamy także ograniczoną liczbę odmian lawendy, gdyż importowana jest najczęściej jedna w dużej ilości aby ograniczyć koszty.

2. Centra ogrodnicze

Za wyższą cenę  możemy kupić porządne sadzonki choć nie zawsze. Duże centra handlowe także mogą mieć w swojej ofercie rośliny importowane. Wybierając sadzonki lawendy sprawdzajmy etykiety aby dowiedzieć się skąd pochodzi roślina. Jeśli brak etykiety musimy zdać się na własne umiejętności aby ocenić czy sadzonki pochodzą z importu a co za tym idzie z masowej produkcji  czy od polskich producentów. Wybierajmy oczywiście te drugie.

3. Polscy producenci

Tutaj mamy największe prawdopodobieństwo, że kupimy najlepsze rośliny spełniające nasze oczekiwania. Oczywiście zwracajmy uwagę na wygląd roślin. Kupujmy te, które były rozmnażane wegetatywnie a unikajmy tych rozmnażanych przez wysiew nasion- wyjaśnienie w artykule “Lawenda- sadzić sadzonki czy siać nasiona”.

Co oferujemy w naszej szkółce?

U nas możecie Państwo kupić głównie młode sadzonki lawendy w doniczkach P9. Produkujemy je sami od samego początku. Są w pełni zahartowane i gotowe do uprawy w polskim klimacie. Oferujemy bardzo dobry materiał nasadzeniowy w przystępnej cenie.