Ogrodnictwo Marcinkowski

Kiedy i czy warto posadzić duże sadzonki lawendy?

W naszej szkółce pod pojęciem dużych sadzonek kryje się 2- letnia lawenda w doniczce 1,5l, o średniej wysokości 15-20 cm, po kilkukrotnym przycięciu w celu prawidłowego rozkrzewiania. Mniejsze sadzonki to te w kwadratowych doniczkach 0,5l mające około 10 cm wysokości. Są to rośliny roczne. Mówiąc więc o dużych sadzonkach, nie mamy na myśli dorosłych 3-4 letnich roślin. Zresztą takie okazy bardzo trudno się przyjmują i najczęściej te młode zdążą je dogonić.

Rośliny od początku rosnące w doniczkach mają bardzo dobrze rozwinięty system korzeniowy, który w prawidłowy sposób zaopatruje część nadziemną w substancje potrzebne do wzrostu. Takie młode lawendy po posadzeniu w Waszych ogrodach szybko się aklimatyzują i rozpoczynają intensywny wzrost. Przez pierwsze 2-3 miesiące wymagają podlewania w okresach suszy. Jeśli chodzi o sadzonki z gołym korzeniem, to te młode, przy dużej ilości uwagi i regularnym podlewaniu mają szansę rosnąć w miarę dobrze. Jednak ilość roślin, które wypadną będzie znacznie większa niż w przypadku tych z doniczek. Duże lawendy z gołym korzeniem, kopane z gruntu bardzo ciężko się przyjmują, długo aklimatyzują i w praktyce młode sadzonki doniczkowane dogonią je, a nawet przerosną. Podsumowując, jeśli chcemy posadzić większe rośliny, to wybierajmy jedynie rosnące w doniczkach, a odpuśćmy sobie te, które są kopane bezpośrednio z gruntu.

Zarówno młode sadzonki lawendy, jak i te starsze mają bardzo dobrą odporność na suszę i choroby. Jedynym czynnikiem pozwalającym nam zdecydować jakiej wielkości rośliny chcemy kupić będą więc nasze upodobania, czas w jakim chcemy osiągnąć zadowalające nas efekty wizualne i kwota jaką chcemy przeznaczyć na zakup roślin. Kupując duże sadzonki lawendy w doniczkach 1,5l piękne kwitnienie osiągniemy już w tym samym roku, w którym dokonamy zakupu. W przypadku młodych sadzonek będziemy musieli poczekać około roku, jednak ich zakup jest ekonomiczniejszy.

Naszym zdaniem warto, jednak ocena tej kwestii zależy w dużej mierze od waszych preferencji. Jeśli sadzicie lawendę na dużym obszarze, to ze względów ekonomicznych lepiej wybierać rośliny młodsze. Gdy potrzebujecie natomiast kilka czy kilkanaście sztuk, warto rozważyć zakup roślin większych, które od razu dadzą efekt pięknego kwitnienia, a przy tym nie będą kosztować majątku. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą sadzonek lawendy w sklepie internetowym. Znajdziecie tam kilkanaście odmian- zarówno w mniejszych, jak i większych doniczkach.