Ogrodnictwo Marcinkowski

Kiedy sadzić lawendę- jaki termin jest najlepszy?

Bardzo często spotykamy się z zapytaniami klientów o to właśnie zagadnienie, dlatego postawiliśmy przygotować wpis z wszystkimi niezbędnymi informacjami w tym temacie. Terminy sadzenia lawendy różnią się w przypadku sadzonek z gołym korzeniem i doniczkowanych. Występują także różnice w pielęgnacji młodych sadzonek lawendy w zależności od terminu ich sadzenia oraz gatunku. W tym wpisie określimy Wam najlepsze terminy na zasadzenie lawendy oraz krótki zarys pielęgnacji tej pięknej rośliny.

Kiedy sadzić lawendę z gołym korzeniem?

Tym mianem określa się sadzonki kopane bezpośrednio z gruntu, bez wcześniejszego posadzenia ich w doniczki, w celu odbudowy systemu korzeniowego. Lawenda ma bardzo rozbudowany system system korzeniowy, dlatego podczas wykopywania ulega uszkodzeniu ich duża ilość. Taka roślina po posadzeniu na nowym miejscu potrzebuje dużo opieki, aby szybko odbudowała korzenie. Takie sadzonki lawendy możemy sadzić w dwóch terminach- wczesną wiosną(maksymalnie do połowy kwietnia) oraz późną jesienią(od października). Rośliny posadzone w tych terminach mają czas na aklimatyzację i odbudowę korzeni w chłodnej pogodzie. Gdybyśmy posadzili je latem, okrojone nieodbudowane korzenie nie dałyby rady zaopatrzyć części nadziemnej w wodę i lawenda by uschła. W ofercie naszej szkółki nie mamy sadzonek lawendy z gołym korzeniem, ponieważ są one znacznie trudniejsze w przyjęciu i wymagają więcej opieki niż te uprawiane w doniczkach. Jak zadbać o rośliny.

Jak zadbać o rośliny z gołym korzeniem po posadzeniu

Jeśli już zakupiliśmy sadzonki lawendy kopane z gruntu, to nie pozostaje nam nic innego niż właściwie o nią zadbać, aby zwiększyć jej szanse przeżycia. Najważniejszą rzeczą, której potrzebują takie rośliny bezpośrednio po posadzeniu jest woda. Nie możemy dopuścić, aby ziemia w okolicy korzeni wyschła na wiór- nawet po jednokrotnym silnym przeschnięciu lawenda może nadawać się już do wyrzucenia. Nie można także przesadzać, aby nie stała cały czas w błocie. Gleba na wierzchu może przeschnąć, ale korzenie powinny mieć cały czas umiarkowanie wilgotno- minimum przez 2 miesiące od momentu posadzenia. Drugą ważną kwestią jest nawożenie. Świeżo posadzonych lawend nie nawozimy przez minimum 3 miesiące. Intensywne nawożenie zaburzyłoby proces odbudowy korzeni. Trzecią ważną kwestią jest przycinanie- przed sadzeniem lawendę tniemy o kilka centymetrów, nie naruszając przy tym zdrewniałych łodyg.

Kiedy sadzić sadzonki lawendy rosnące w doniczkach?

Są to najlepsze sadzonki pod każdym względem. Dzięki bardzo dobrze rozwiniętemu systemowi korzeniowemu bardzo szybko aklimatyzują się na nowym miejscu. Sadzonki lawendy w doniczkach mogą być sadzone przez cały okres wegetacyjny- od wiosny, aż do jesieni. Jest to możliwe, dlatego że mają one zachowaną równowagę pomiędzy korzeniami, a częścią nadziemną. Sprawia to, że nawet przy letnich upałach korzenie są w stanie zaopatrzyć część nadziemną w wodę i nie ma ryzyka uschnięcia roślin. Jeszcze jedną zaletą doniczkowanych roślin jest to, że nie muszą być sadzone zaraz po zakupie. Mogą spokojnie czekać, aż będziecie mieli czas żeby je posadzić.

Gęste i zdrowe sadzonki lawendy pośredniej 'Grappenhall'

Różnice w terminach sadzenia mniejszych i większych sadzonek lawendy w doniczkach.

W przypadku sadzonek lawendy w doniczkach rozróżniamy także termin sadzenia dużych i małych roślin. Przez cały sezon wegetacyjny możemy sadzić rośliny młode do wieku dwóch lat. Takie właśnie sadzonki oferujemy w naszej szkółce.- występują one u nas w doniczkach 0,5l(roczne) i 1,5l(dwuletnie). Lawendy, starsze, duże nawet te w doniczkach powinniśmy sadzić w okresie wiosennym i jesiennym. Jest to spowodowane tym, że długi czas przez który rosną w doniczkach, przyzwyczajają się do regularnego podlewania i nawożenia, mają one mniejsze zdolności regeneracyjne z uwagi na wiek, oraz występuje u nich już lekka nierównowaga pomiędzy korzeniami, a częścią nadziemną. Mimo tych wad i tak przyjmują się dużo lepiej niż rośliny z gołym korzeniem.

Jak dbać o rośliny w doniczkach po posadzeniu

Tutaj sprawa jest znacznie prostsza niż w przypadku roślin z gołym korzeniem. Młode sadzonki lawendy wystarczy posadzić i podlewać przez pierwsze 2-3 tygodnie oraz w okresach suszy. Podlewamy, gdy widzimy, ze gleba na wierzchu jest już dobrze przeschnięta. Pierwsze delikatne nawożenie możemy wykonać po niecałych 2 miesiącach od posadzenia. Młodych, doniczkowanych sadzonek nie trzeba przycinać bezpośrednio po posadzeniu. Rośliny w dużych doniczkach 3 letnie i starsze podlewamy dłużej- przez około 2 miesiące. Możemy je także delikatnie przyciąć, aby ułatwić im aklimatyzację. Ogólnie sadzonki w doniczkach wybaczają więcej błędów. Gdy zdarzy nam się przez kilka dni zapomnieć o podlewaniu, a będzie gorąco, to po podlaniu nawet po takim czasie uda nam się je jeszcze uratować.

Kiedy sadzić lawendę- różnice pomiędzy gatunkami

Zajmiemy się tutaj lawendami w doniczkach dwóch różnych gatunków- lawendy pośredniej i wąskolistnej. Pominiemy sadzonki z gołym korzeniem, ponieważ są one mniej odpowiednie dla początkujących ogrodników i ogólnie trudniej się przyjmują. Najwyższą mrozoodpornością cechuje się lawenda wąskolistna( prawie -35 stopni Celsjusza) i ją możemy sadzić od wczesnej wiosny( połowa marca) do bardzo późnej jesieni(listopad). Nawet bardzo młode rośliny w doniczkach świetnie przezimują bez okrycia. Lawenda pośrednia również dobrze zimuje w Polsce, jednak w jej przypadku musimy trzymać się troszeczkę innych terminów. Możemy sadzić je od wczesnej wiosny( nawet młode rośliny z naszej szkółki spokojnie wytrzymają przymrozki). Jednak jesienne sadzenie warto zakończyć już na końcu września, aby lawenda pośrednia zdążyła się zaaklimatyzować na nowym miejscu przed nadejściem silniejszych mrozów.

Termin sadzenia lawendy, a rozpoczęcie wysyłki w naszej szkółce

Nasza szkółka rozpoczyna wysyłki od połowy kwietnia. Możemy przyspieszyć ten termin na życzenie klienta. Dlaczego wysyłamy od połowy kwietnia skoro pisaliśmy, że sadzonki lawendy w doniczkach można sadzić od 15 marca? Jest to podyktowane tym, że czekamy aż sadzonki ruszą z wegetacją, abyśmy mogli stwierdzić, które najlepiej przezimowały i są najsilniejsze, bo właśnie takie sadzonki trafiają do naszych klientów. Dzięki temu macie pewność, że otrzymacie rośliny, które na Waszych polach i w ogrodach będą pięknie i szybko rosły przez długie lata.

Kiedy sadzić lawendę- krótkie podsumowanie

Widzicie więc, że termin sadzenia lawendy jest uzależniony od kilku czynników. Jeśli rośliny są zahartowane i przystosowane do zewnętrznych warunków, to nie musimy obawiać się wczesnowiosennego sadzenia, a tym bardziej delikatnych przymrozków. Mamy nadzieję, że tym wpisem rozwialiśmy wszystkie Wasze wątpliwości i w pełni odpowiedzieliśmy na pytanie- kiedy sadzić lawendę? Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą sadzonek lawendy. W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu telefonicznego- służymy pomocą.