Ogrodnictwo Marcinkowski

Lawenda “Aromatico Silver”- białe kwiaty, srebrne liście

Lavandula angustifolia “Aromatico Silver”

Lawenda - Aromatico Silver

Lawenda ‘Aromatico Silver’- charakterystyka

Lawenda “Aromatico Silver” jest odmianą średnej wielkości, osiągająca wysokość około 40 cm. Posiada srebrne liście, które zachowują swój piękny kolor przez cały sezon wegetacyjny. Pędy, które wypuszcza na początku są w pełni zielone, a następnie drewnieją. Odmiana “Aromatico Silver” posiada dość drobne liście pokryte włoskami. Na końcu maja na roślinie pojawiają się piękne kwiaty o czysto białym kolorze. Jest ich dużo oraz tworzą się nowe aż do późnej jesieni. Wzrost tej odmiany jest dość szybki i już z niewielkich sadzonek lawendy szybko uzyskamy sporych rozmiarów krzewinkę.

Lawenda wąskolistna ‘Aromatico Silver’- uprawa

Lawenda jest rośliną śródziemnomorską. W związku z tym najlepiej czuje sie na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych. Gleba powinna być przepuszczalna o umiarkowanej wilgotności.. Lawenda “Aromatico Silver” nie jest odmianą wymagającą i w zasadzie urośnie na każdym typie gleby, choć tak jak zostało napisane powyżej najbardziej lubi słońce i przepuszczalną glebę. Raz lub dwa razy możemy nawozić ją nawozem naturalnym lub mineralnym. Starsze krzewy przycinamy raz do roku wczesną jesienią, natomiast młode sadzonki lawendy Aromatico Silver częściej, aby ładnie je rozkrzewić.

Lawenda wąskolistna ‘Aromatico Silver’- zastosowanie

Lawenda najlepiej prezentuje się w grupie. Z uwagi, że “Aromatico Silver” posiada białe kwiaty możemy sadzić ją na przemian z odmianami o barwie fioletowej. Dzięki grupowym nasadzeniom uzyskamy większą koncentrację zapachu w naszym ogrodzie. Lawendy tej nie może zabraknąć w ogrodach typu śródziemnomorskiego. Polecana do nasadzeń w pierwszym rzędzie przed różami aby zasłonić od dołu ich łyse łodygi. Coraz częściej sadzona w miastach- pod wpływem ciepłego powietrza, które koncentrują betonowe elementy wspaniale uwalnia swój zapach.