Ogrodnictwo Marcinkowski

Lawenda “Dwarf Blue”- srebrzyste liście i ciemne kwiaty

Lavandula angustifolia “Dwarf Blue”- ciemne kwiaty, srebrzyste liscie

Lawenda wąskolitna dwarf blue posiada ciemne kwiaty i srebrzyste liście

Lawenda Dwarf Blue jest odmianą wysoko mrozoodporną, o zwartym pokroju, łatwo formującą się w kształt kuli. Gdy zakupimy sadzonki tej lawendy w doniczkach, możemy ją sadzić do gruntu od marca do października, w przypadku roślin z gołym korzeniem wysadzamy wczesną wiosną lub jesienią. Odmiana Dwarf Blue kwitnie od czerwca do lipca. Nie powtarza kwitnienia tak jak Hidcote czy Munstead, ale ilość kwiatów, które wypuszcza w ciągu tych dwóch miesięcy w pełni rekompensuje tę stratę. Są one koloru ciemno-fioletowego.

Lawenda wąskolistna ‘Dwarf Blue’- warunki uprawy

Lawenda Dwarf Blue jak wszystkie inne odmiany najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych, z dobrze przepuszczalną glebą. Nie oznacza to, że nie urośnie na miejscu o innych warunkach, ale wtedy będzie mniej zwarta i straci atrakcyjny wygląd. Podłoże, w które będziemy sadzić sadzonki lawendy powinno być zasadowe, aby rośliny we właściwy sposób mogły pobierać składniki pokarmowe. Na zimę, szczególnie młode rośliny warto okryć agrowłókniną, aby zapobiec wystąpieniu suszy fizjologicznej w mroźne, słoneczne i wietrzne okresy zimowej aury.

Lawenda wąskolistna ‘Dwarf Blue’- zastosowanie w ogrodzie

Dzięki pięknym srebrzystym liściom lawenda Dwarf Blue może stanowić ozdobę naszego ogrodu nie tylko w okresie kwitnienia lecz przez cały okres wegetacyjny. Może być sadzona wzdłuż ścieżek, na sklaniakach oraz w piaszczysto-żwirowych ogrodach. Pięknie wygląda sadzona na niskich murkach oraz w pobliżu ścian budynków. W ciepłe, letnie dni pięknie uwalnia swój zapach dzięki powietrzu, które rozgrzewa się szczególnie intensywnie w pobliżu elementów betonowych.