Ogrodnictwo Marcinkowski

Lawenda “Grappenhall”- srebrzyste liście, sadzonki

Lavandula x intermedia “Grappenhall”

Lavandula x intermedia - Grappenhall
Gęste i zdrowe sadzonki lawendy pośredniej 'Grappenhall'

Lawenda pośrednia ‘Grappenhall’- wygląd

Obok lawendy “Provence” jedna z największych odmian. Średnica krzewu może dochodzić do ponad 100cm. Lawenda Grappenhall dorasta do 90cm wysokości. Cechą, która wyróżnia ją  na tle pozostałych odmian jest niewątpliwie intensywnie srebrny kolor liści. Srebrzysty kolor połączony z jej dużymi rozmiarami sprawia, że przykuwa uwagę odwiedzających ogród. Bardzo łatwo formuje się w kształt kuli. Wystarczy jej jedno jesienne lub wiosenne przycięcie w sezonie. Jej pędy są sztywniejsze niż innych odmian lawendy co dodatkowo podkreśla jej zwarty charakter.

Lawenda Grappenhall należy do gatunku Lavandula x intermedia w związku z czym podobnie jak odmiany Provence i Grosso wykazuje mrozoodporność do -25 stopni Celsjusza oraz posiada bardzo długie kwiatostany dochodzące do 70cm idealnie nadające się na fusetess, do tworzenia bukietów oraz suchych kompozycji. Wzrost tej odmiany jest szybki , posiada duże liście co dodatkowo potęguje jego szybkość w oczach ogrodnika. W pierwszym roku uprawy może dorosnąć do 35cm średnicy oraz 30cm wysokości. Kwiaty lawendy Grappenhall są koloru fioletowo-różowego.

Zastosowanie lawendy pośredniej ‘Grappenhall’

Odmiana Grappenhall wygląda bardzo dobrze w ogrodach geometrycznych. Ze względu na bardzo zwarty pokrój można ją formować w dowolne figury. Świetnie komponuje się sadzona naprzemiennie z mniejszymi odmianami lawendy np. jak Hidcote czy Munstead lub odmianami o białej barwie kwiatów np. Edelweiss. Duże, srebrne  krzewy możemy sadzić  zarówno pojedynczo jak i w grupie. Wymagania co do uprawy niczym nie różnią się od pozostałych odmian lawendy. Należy tylko pamiętać o odpowiednio dużych odstępach pomiędzy sadzonkami tej odmiany.

Możemy Państwu zaoferować kilka razy przycięte, gęste sadzonki z bardzo dobrze rozwiniętą bryłą korzeniową. Cena za szt. 3,99 zł. Sadzonki lawendy przekorzeniają się w doniczkach- nie są tylko do nich przesadzane tuż przed sprzedażą. Gwarantuje to 100% przyjęć sadzonek zakupionych w naszej szkółce. Wszystkie rośliny wolne od szkodników i chorób.