Lawenda Hidcote charakteryzuje się najciemniejszymi, fioletowymi kwiatami spośród wszystkich lawend. Jest odmianą bardzo zwartą, dzięki czemu znakomicie nadaje się na obwódki. Hidcote Blue Strain jest jednym z najpopularniejszych gatunków lawend z srebrno-szarymi liśćmi, mająca ciemne, purpurowo niebieskie kwiaty od maja do października. Chociaż jest powszechnie znana jako lawenda angielska, gatunek pochodzi z basenu Morza Śródziemnego. Rośnie na suchych, słonecznych wzgórzach. W związku z tym w ogrodach będzie preferować stanowisko suche w słońcu. Co oczywiście nie oznacza, że nie urośnie w miejscach bardziej zacienionych. Raz posadzona jest stosunkowo “bezobsługowa”. Oprócz okazjonalnego podlewania w okresach suszy zniesie trudne warunki i wymaga jednego cięcia w ciągu roku, aby zachęcić ją do obfitego nowego wzrostu
Sadzonki lawendy Hidcote Blue Strain najlepiej sadzić w umiarkowanie żyznych, dobrze przepuszczalnych glebach zasadowych, w pełnym słońcu. Wytrzymuje na kamienistych, piaszczystych i suchych glebach lecz nie tolerują zastoju wody. W glebach słabo przepuszczalnych można sadzić sadzonki Lawendy Hidcote Blue Strain na kopcach lub grzbietach. Glebę silnie gliniastą można wymieszać ze żwirem w celu poprawienia drenażu. Odmiana Hidcote urośnie także na glebach lekko kwaśnych. Odpowiednie odstępy pomiędzy roślinami zapewnią właściwą cyrulacje powietrza. Optymalny rozstaw to 30cm w rzędach oraz 50cm pomiędzy rzędami. Sadzonki lawendy należy przycinać w celu osiągniecia większego zagęszczenia krzaka. Choć lawenda jest odporna na susze, tuż po posadzeniu w okresach niedoboru opadów wymaga podlewania. Unikać należy wysokich dawek nawozów azotowych. Lawenda Hidcote dobrze rośnie doniczkach, z tym że pojemniki muszą być głębokie, ponieważ wytwarza bardzo długie korzenie.
Lawendę Hidcote Blue Strain należy przycinać co roku, aby utrzymać ją w dobrej kondycji. Cięcie można wykonywać w połowie kwietnia lub pod koniec września. Dzięki wrześniowemu przycięciu rośliny mają czas na wypuszczenie nowych pędów i wzmocnienie się przed zimą. Tniemy kwiaty i 2-3 cm kawałki jednorocznego odrostu, upewniając się, że pozostawiliśmy na krzewie zielone łodygi. Przycięcie w kwietniu nie wyklucza kwitnienia w danym sezonie.
Zbiór lawendy Hidcote Blue Strain jest jedną z najprzyjemniejszych czynności jakich może doświadczyć ogrodnik. Kwiaty ścinamy w momencie gdy najniższe z nich na łodydze zaczynają się otwierać. Tniemy powyżej ostatnich liści. Kolor kwiatów staje się bardziej żywy i wyrazisty po wyschnięciu. Zbiór lawendy Hidcote wykonujemy rano po wyschnięciu rosy. Wtedy zapach jest najsilniejszy i większość olejków eterycznych pozostanie w kwiecie. Ścięte łodygi wiążemy w pęczki i wieszamy “do góry nogami” w ciepłym i ciemnym miejscu. Do całkowitego wyschnięcia potrzeba około tygodnia.
– skarpy
– dziedzińce
– nasadzenia odporne na susze
– obrzeża
– płotki ogrodowe
– ogród śródziemnomorski
– tarasy
– ogrody skalne
– plantacje lawendy
– aromaterapia
– w kuchni
– odstrasza mole i komary
– w pszczelarstwie( z niej powstaje miód o delikatnym lawendowym zapachu)