Ogrodnictwo Marcinkowski

Lawenda “Hidcote Blue”- odporna, ciemne kwiaty

DOKŁADNY OPIS LAWENDY “HIDCOTE BLUE STRAIN”

Lawenda Hidcote Ble posiada bardzo ciemne kwiaty

Lawenda Hidcote charakteryzuje się najciemniejszymi, fioletowymi kwiatami spośród wszystkich lawend. Jest odmianą bardzo zwartą, dzięki czemu znakomicie nadaje się na obwódki. Hidcote Blue Strain jest jednym z najpopularniejszych gatunków lawend z srebrno-szarymi liśćmi, mająca ciemne, purpurowo niebieskie kwiaty od maja do października. Chociaż jest powszechnie znana jako lawenda angielska, gatunek pochodzi z basenu Morza Śródziemnego. Rośnie na suchych, słonecznych wzgórzach. W związku z tym w ogrodach będzie preferować stanowisko suche w  słońcu. Co oczywiście nie oznacza, że nie urośnie w miejscach bardziej zacienionych. Raz posadzona jest stosunkowo “bezobsługowa”. Oprócz okazjonalnego podlewania w okresach suszy zniesie trudne warunki i wymaga jednego cięcia w ciągu roku, aby zachęcić ją do obfitego nowego wzrostu

Uprawa lawendy ‘Hidcote Blue Strain’

Sadzonki lawendy Hidcote Blue Strain najlepiej sadzić w umiarkowanie żyznych, dobrze przepuszczalnych glebach zasadowych, w pełnym słońcu. Wytrzymuje na kamienistych, piaszczystych i suchych glebach lecz nie tolerują zastoju wody. W glebach słabo przepuszczalnych można sadzić sadzonki Lawendy Hidcote Blue Strain na kopcach lub grzbietach. Glebę silnie gliniastą można wymieszać ze żwirem w celu poprawienia drenażu. Odmiana Hidcote urośnie także na glebach lekko kwaśnych. Odpowiednie odstępy pomiędzy roślinami zapewnią właściwą cyrulacje powietrza. Optymalny rozstaw to 30cm w rzędach oraz 50cm pomiędzy rzędami. Sadzonki lawendy należy przycinać w celu osiągniecia większego zagęszczenia krzaka. Choć lawenda jest odporna na susze, tuż po posadzeniu w okresach niedoboru opadów wymaga podlewania. Unikać należy wysokich dawek nawozów azotowych. Lawenda Hidcote dobrze rośnie doniczkach, z tym że pojemniki muszą być głębokie, ponieważ wytwarza bardzo długie korzenie.

Przycinanie lawendy’ Hidcote Blue Strain’

Lawendę Hidcote Blue Strain należy  przycinać co roku, aby utrzymać ją w dobrej kondycji. Cięcie można wykonywać w połowie kwietnia  lub pod koniec września. Dzięki wrześniowemu przycięciu rośliny mają czas na wypuszczenie nowych pędów i wzmocnienie się przed zimą. Tniemy kwiaty i 2-3 cm  kawałki jednorocznego odrostu, upewniając się, że pozostawiliśmy na krzewie zielone łodygi. Przycięcie w kwietniu nie wyklucza kwitnienia w danym sezonie.

Zbiór lawendy ‘Hidcote Blue Strain’

Zbiór lawendy Hidcote Blue Strain jest jedną z najprzyjemniejszych czynności jakich może doświadczyć ogrodnik. Kwiaty ścinamy w momencie gdy najniższe z nich na łodydze zaczynają się otwierać. Tniemy powyżej ostatnich liści. Kolor kwiatów staje się bardziej żywy i wyrazisty po wyschnięciu. Zbiór lawendy Hidcote wykonujemy  rano po wyschnięciu rosy. Wtedy zapach jest najsilniejszy i większość olejków eterycznych pozostanie w kwiecie. Ścięte łodygi wiążemy w pęczki i wieszamy “do góry nogami” w ciepłym i ciemnym miejscu. Do całkowitego wyschnięcia potrzeba około tygodnia.

Zastosowanie lawendy ‘Hidcote Blue Strain’ w ogrodnictwie:


– skarpy
– dziedzińce
– nasadzenia odporne na susze
– obrzeża
– płotki ogrodowe
– ogród śródziemnomorski
– tarasy
– ogrody skalne
– plantacje lawendy

Inne zastosowania:


– aromaterapia
– w kuchni
– odstrasza mole i komary
– w pszczelarstwie( z niej powstaje miód o delikatnym lawendowym zapachu)