Ogrodnictwo Marcinkowski

Lawenda ‘Old English’- duża, szybko rosnąca odmiana

Do tej pory mogliście Państwo kupić w naszej szkółce dwie odmiany lawendy o bardzo szybkim wzroście, których średnica krzewu przekracza 100 cm. Były to lawenda pośrednia ‘Provence’ i ‘Grappenhall’. W związku z tym, że cieszyły się one wśród was dużym uznaniem, postanowiliśmy wprowadzić do sprzedaży jeszcze jedną odmianę o pokaźnych rozmiarach i kilku ciekawych cechach. Jest nią lawenda pośrednia ‘Old English’.

Ogromne krzewy lawendy pośredniej old english
Lawenda pośrednia ‘Old English’ w listopadzie

Lawenda pośrednia ‘Old English’- wygląd zewnętrzny

Dorasta do ponad 100 cm średnicy oraz podobnej wysokości. Cechuje się bardzo szybkim wzrostem. Jeśli posadzimy ją na wiosnę, to jeszcze w tym samym sezonie zwiększy swoją średnicę kilkukrotnie! Cechą charakterystyczną lawendy ‘Old English’ są bardzo szerokie i długie liście, o szaro-zielonym kolorze. Zwarty pokrój, o regularnym półkolistym kształcie to kolejne dobre cechy tej odmiany. Jak przystało na lawendę pośrednią, ‘Old English’ posiada dość ostry, jednak przyjemny zapach. Pod koniec czerwca rozpoczyna się kwitnienie. Na krzewach pojawiają się długie pędy kwiatowe, zakończone podłużnym kwiatostanem w kształcie kłosa. Długość pędu kwiatowego wraz z kwiatostanem dochodzi do 50-60 cm. W naszej szkółce, kilka poprzednich sezonów pokazało, że lawenda pośrednia ‘Old English’ cechuje się bardzo dobrą mrozoodpornością- przezimowała u nas bez okrywania.

Lawenda pośrednia ‘Old English’- uprawa

Należy sadzić ją na stanowiskach słonecznych. Z racji jej wielkości należy pamiętać o odpowiednim rozstawie pomiędzy sadzonkami, aby po kilku latach nie ograniczały sobie wzajemnie wzrostu. Odmiana ‘Old English’ preferuje gleby lekkie i przepuszczalne. Poradzi sobie także w podłożu gliniastym, ale nie może w nim za długo zalegać woda. Jej szybki i intensywny wzrost powoduje, że do prawidłowego rozwoju potrzebuje nawożenia. Wystarczą jej dwie niewielkie dawki nawozu mineralnego wieloskładnikowego w kwietniu i na końcu czerwca. Można ją przycinać wiosną lub jesienią, jednak nie później niż do 15 września. Młode sadzonki na terenach górskich oraz na wschodzie kraju warto okryć agrowłókniną.

Zastosowanie w ogrodnictwie i nie tylko

Z uwagi na swoje rozmiary, w ogrodzie może stać się tłem dla bylin oraz niskich krzewów ozdobnych. Idealnie nadaje się do tworzenia wysokich obwódek. Ładnie komponuje się z różami oraz pięciornikami. Jak w przypadku innych lawend jej kwiaty oraz liście można wykorzystywać do tworzenia bardzo wielu wyrobów lawendowych np. zapachowych woreczków