Ogrodnictwo Marcinkowski

Lawenda “Provence”- Prowansja w ogrodzie

Lavandula x intermedia “Provence”

Lawenda 'Provence stwarza namiastkę Prowansji w ogrodzie

Lawenda Provence, Lavandula x intermedia Provence-jej nazwa wywodzi się od regionu “Prowansja” gdzie jej uprawa jest najbardziej popularna. Jest pięknym dodatkiem do każdej ścieżki, obramowania domu oraz tarasu. Lawenda Provence jest jedną z wielu odmian lawandyn popularnie zwanych lawendą francuską, powszechnie uprawianych we Francji dla olejku eterycznego oraz bukietów i suszu. Jej mrozoodporność wynosi do -25 stopni Celsjusza.

Krótka charakterystyka odmiany ‘Provence’

Jest idealną odmianą aby zwabić do ogrodu pszczoły, motyle i inne pożyteczne owady. Lawenda Provence to jedna z największych lawend uprawianych na świecie. Krzewy osiągają szerokość do 180cm oraz wysokość do 90cm. Na jednym dorosłym krzewie tworzy się od 500-700 kwiatostanów.

Lawenda Provence jest odmianą stosunkowo łatwą w uprawie. Jeśli zna się podstawowe zasady uprawy lawendy ta odmiana nie nastręczy posiadaczowi większych problemów. Przy sadzeniu należy pamiętać o zachowaniu większych odstępów pomiędzy sadzonkami ze względu na znaczne rozmiary roślin dorosłych. W okresie najsilniejszego wzrostu lawenda Provence ma żywo zielony kolor , który zimą zmienia się na ciemniejszy.

Zastosowanie lawendy ‘Provence’

Odmiana ta jest idealnym dodatkiem dodatkiem do ogrodu skalnego, jako obwódka czy do obsadzenia wydzielonego lawendowego pola. Jest wspaniale pachnącym ziołem, rośnie szybko i  wytwarza pąki, które łatwo oddzielić co odgrywa ważną rolę w procesie produkcji potpourii. Świetnie nadaje się jako roślina przemysłowa, do obsadzenia wieloobszarowych pól jak i przydomowych ogródków. Jest przystosowana do niskich temperatur oraz surowych letnich susz.

Cięcie lawendy ‘Provence’

Lawenda Provence nie wymaga częstego cięcia, gdyż bardzo ładnie sama zachowuje swój pokrój. Jest to odmiana lawendy o bardzo szybkim wzroście(ma większe sezonowe przyrosty niż np. lawenda Grosso). Jej cudowny zapach jest wykorzystywany do produkcji świec, kosmetyków perfum oraz w aromaterapii.

Jakie sadzonki lawendy ‘Provence’ oferujemy?

Oferujemy sadzonki tej odmiany w doniczce P9. Cena za ładnie rozkrzewioną sadzonkę to 3,99zł. Sadzonki lawendy wolne od szkodników i chorób.