Ogrodnictwo Marcinkowski

Lawenda “Provence”- Prowansja w ogrodzie

Lavandula x intermedia “Provence”

Lawenda - Provence

Lawenda Provence, Lavandula x intermedia Provence-jej nazwa wywodzi się od regionu “Prowansja” gdzie jej uprawa jest najbardziej popularna. Jest pięknym dodatkiem do każdej ścieżki, obramowania domu oraz tarasu. Lawenda Provence jest jedną z wielu odmian lawandyn popularnie zwanych lawendą francuską, powszechnie uprawianych we Francji dla olejku eterycznego oraz bukietów i suszu. Jej mrozoodporność wynosi do -25 stopni Celsjusza.

Jest idealną odmianą aby zwabić do ogrodu pszczoły, motyle i inne pożyteczne owady. Lawenda Provence to jedna z największych lawend uprawianych na świecie. Krzewy osiągają szerokość do 180cm oraz wysokość do 90cm. Na jednym dorosłym krzewie tworzy się od 500-700 kwiatostanów.

Lawenda Provence jest odmianą stosunkowo łatwą w uprawie. Jeśli zna się podstawowe zasady uprawy lawendy ta odmiana nie nastręczy posiadaczowi większych problemów. Przy sadzeniu należy pamiętać o zachowaniu większych odstępów pomiędzy sadzonkami ze względu na znaczne rozmiary roślin dorosłych. W okresie najsilniejszego wzrostu lawenda Provence ma żywo zielony kolor , który zimą zmienia się na ciemniejszy.

Odmiana ta jest idealnym dodatkiem dodatkiem do ogrodu skalnego, jako obwódka czy do obsadzenia wydzielonego lawendowego pola. Jest wspaniale pachnącym ziołem, rośnie szybko i  wytwarza pąki, które łatwo oddzielić co odgrywa ważną rolę w procesie produkcji potpourii. Świetnie nadaje się jako roślina przemysłowa, do obsadzenia wieloobszarowych pól jak i przydomowych ogródków. Jest przystosowana do niskich temperatur oraz surowych letnich susz.

Lawenda Provence nie wymaga częstego cięcia, gdyż bardzo ładnie sama zachowuje swój pokrój. Jest to odmiana lawendy o bardzo szybkim wzroście(ma większe sezonowe przyrosty niż np. lawenda Grosso). Jej cudowny zapach jest wykorzystywany do produkcji świec, kosmetyków perfum oraz w aromaterapii.

Oferujemy sadzonki tej odmiany w doniczce P9. Cena za ładnie rozkrzewioną sadzonkę to 3,99zł. Sadzonki lawendy wolne od szkodników i chorób.