Ogrodnictwo Marcinkowski

Lawenda “Siesta”- odmiana na plantację lawendy, ciemne kwiaty

Lavandula angustifolia “Siesta”

Lawenda siesta to odmiana o ciemnych kwiatach, idealnie nadająca się na plantację lawendy

Odmiana lawendy wąskolistnej o srebrzysto-szarych liściach oraz wyjątkowo ciemnych kwiatach. Siesta nie przekracza 35cm wysokości. Krzewy silnie trzymają się swojej formy co sprawia, że odmiana jest łatwa w formowaniu. Lavandula angustifolia Siesta jest bardzo wytrzymała na trudne warunki atmosferyczne oraz niedobory wody. Cechuje się mrozoodpornością do -30 stopni Celsjusza tak jak pozostałe odmiany lawendy wąskolistnej. Mimo to, młode sadzonki warto okryć na zimę agrowłókniną. Ochroni je to przed suszą fizjologiczną, która może wystąpić w mroźne, słoneczne oraz wietrzne dni.

Lawenda wąskolistna ‘Siesta’- uprawa

Można ją uprawiać na każdym typie gleby pamiętając jednocześnie o zwiększonej podaży nawozów na glebach słabych. Lawenda wąskolistna Siesta choruje tylko wtedy, gdy jej korzenie mają przewlekły nadmiar wody. Sadzimy ją w pełnym słońcu na stanowiskach, które szybko się nagrzewają. Ze względu na jej zwarty charakter, przycinamy tylko raz do roku- jesienią lub wiosną. Nawozimy raz lub dwa razy do roku doglebowo w zależności od typu gleby. Może być bo nawóz organiczny(uprawa ekologiczna) lub mineralny. Można stosować także dokarmianie dolistne.

Lawenda wąskolistna ‘Siesta’- charakterystyka

Piękny, ciemny kolor kwiatów lawendy Siesta pozwala tworzyć fantastyczne kompozycje z fioletowo lub jasno-fioletowo kwitnącymi roślinami. Nie musimy się przy tym martwić o termin kwitnienia, gdyż lawenda kwitnie od czerwca do października. Odmiana ta bardzo dobrze nadaje się także do nasadzeń grupowych z lawendami o jasnym kolorze kwiatów  np. z odmianą lawendy Provence lub Grappenhall.Kwiaty Siesty można wstawić do wazonu lub wykonywać typowe wyroby z lawendy o magicznym, delikatnym zapachu.