Ogrodnictwo Marcinkowski

Lawenda “Silver Edge”- dwukolorowa odmiana

Lavandula angustifolia “Silver Edge”, Lavandula x intermedia “Silver Edge”

Lawenda - Silver Edge
Lawenda - Silver Edge

Charakterystyka lawendy ‘Silver Edge’

Choć spotykana w sprzedaży jako Lavandula angustifolia “Silver Edge” to tak naprawdę jest to odmiana lawendyny czyli Lavandula x intermedia. Jest to bardzo charakterystyczna odmiana lawendy posiadająca szaro-zielone liście z kremową obwódką. Liście w trakcie wzrostu lub zmian pór roku nie odbarwiają się – cały czas pozostaje piękna i wyraźna kremowa krawędź. Lawenda Silver Edge jest to odmiana kompaktowa, idealnie nadająca się  do małych ogrodów oraz donic. Fantastycznie prezentują się nasadzenia odmiany Silver Edge wzdłuż wąskich ścieżek ogrodowych.

Lawenda pośrednia ‘Silver Edge’- uprawa

Ta lawenda francuska tak jak pozostałe odmiany jest bardzo aromatyczna, w związku z czym nadaje się idealnie do ogrodu ziołowego. Bardzo dobrze rozwija się podczas suchej pogody czy letnich upałów. Lawenda Silver Edge jest jedną z odmian lawendy pośredniej, które bardzo dobrze tolerują  silnie wilgotną pogodę utrzymującą się przez długi czas, dlatego jej uprawa jest bardzo popularna w Anglii. Ta odmiana lawendy tworzy kulisty krzak. Silver Edge na tle innych roślin ze swojego gatunku cechuje się stosunkowo dużymi liśćmi.

Lawenda pośrednia ‘Silver Edge’- opisu ciąg dalszy

Kwiaty Silver Edge są smukłe, dość krótkie oraz gęsto skupione na łodydze. Są koloru fioletowo-purpurowego. Przyciągają pszczoły, motyle oraz inne pożyteczne owady. Sukces uprawy zapewni miejsce w pełnym słońcu oraz odpowiednie, zależne od pory roku nawożenie. Młode rośliny powinny być dość często przycinane- 2-3 razy w sezonie. Jedynym zagrożeniem mogącym spowodować jakieś straty w nasadzeniach jest ciepła, wilgotna i deszczowa zima. Może wtedy dojść do gnicia korzeni, szczególnie u roślin uprawianych w pojemnikach. Na szczęście takie zimy z anomaliami zdarzają się niezwykle rzadko.

Kwiaty lawendy mogą zostać wykorzystane do produkcji perfum, potpourii oraz saszetek zapachowych. Z uwagi na wyjątkowo ozdobny charakter Silver Edge nie jest wykorzystywana do masowych nasadzeń na plantacjach. Jej przeznaczeniem jest rosnąć, pachnieć i pięknie wyglądać w ogrodzie.