Ogrodnictwo Marcinkowski

Lawenda w pojemnikach- co robić, aby dobrze rosła w doniczce

Lawenda w dużych donicach czuje się najlepiej
Lawenda w dużych, równych donicach

W związku z wieloma zapytaniami z Państwa strony o to czy lawendę można sadzić w donice i trzymać na tarasie, parapecie itp. miejscu, postanowiłem napisać kilka słów na ten temat. Lawenda jest kojarzona przede wszystkim z polami(Prowansja) oraz ogródkami. Nie znaczy to wcale, że nie można jej uprawiać w pojemnikach. Przy zachowaniu kilku podstawowych zasad tempo wzrostu roślin w doniczkach nie musi odbiegać od tych sadzonek, które rosną w gruncie.

Jakie warunki zapewnić lawendzie rosnącej w doniczce

Najbardziej istotną kwestią jest właściwe podlewanie. Podlewajmy tylko wtedy, gdy widzimy, że gleba jest mocno przesuszona na wierzchu, zachowując jednocześnie umiar z ilością wody. Mniej szkodliwe dla roślin jest ich lekkie przywiędnięcie z braku wody niż przelanie. W przypadku nadmiaru wody może dojść do gnicia korzeni lub wystąpienia choroby grzybowej. Podczas okresu częstego występowania deszczu -szczególnie, gdy jesteśmy początkującymi pasjonatami uprawy lawendy warto opryskać krzewy (fungicydem) środkiem grzybobójczym. Ważny jest także wybór właściwej doniczki. Wybierajmy pojemniki duże, aby ograniczyć częste przesadzanie. Doniczka powinna być także głęboka z uwagi na rozbudowany system korzeniowy lawendy. Pamiętajmy oczywiście o otworach w dnie pojemnika.
Doniczkę wypełnijmy podłożem torfowym odkwaszonym. Możemy dodać do niego 25% piasku aby ułatwić drenaż oraz wsiąkanie wody. Zamiast piasku można zastosować perlit. Na dnie doniczki umieśćmy 5-10cm warstwę samego żwiru.
Przycinanie pędów wykonujemy tak samo jak w przypadku sadzonek lawendy rosnących w gruncie.
Nawozimy nawozami w płynie dla roślin kwitnących zgodnie z zaleceniami producenta.
Nie poleca się uprawy lawendy w donicy w domu, gdyż nigdy nie zapewnimy jej warunków chociaż zbliżonych do tych panujących na zewnątrz.

Jak będzie wyglądać lawenda w donicy, gdy zastosujemy się do tych wskazówek?

Gdy zastosujemy się do tych kilku wskazówek będziemy cieszyć się piękną lawendą, której zapach rozniesie się  po całym tarasie oraz ogrodzie. Duże donice wypełnione lawendą ustawione w rzędach powinny stać się stałym elementem każdego nowoczesnego ogrodu, który przy minimalnym nakładzie pracy będzie cieszył właściciela cudownym zapachem i wyglądem.