Ogrodnictwo Marcinkowski

Miskant chiński

Miskantus sinesis

Miskant chiński jest trawą budzącą zainteresowanie przez cały rok. Jego długie, smukłe, opadające liście tworzą zwartą kępę. Jego wysokość w polskim klimacie może przekroczyć 200 cm w zależności od odmiany. Kwiaty wyrastają ponad liście. Bardzo bogata  ilość odmian Miskanta chińskiego sprawia, że możemy dobrać wiele odcieni i kolorów kwiatostanów. Kwitnie późnym latem. Przekwitniętych i suchych kwiatostanów nie obcinamy ze względu na to, że równie pięknie prezentują się zimą, gdy pokryje je śnieg lub szadź

Miskanty chińskie preferują stanowisko słoneczne i osłonięte. Gatunek ten jest mrozoodporny do – 25 stopni Celsjusza. Preferuje glebę piaszczysto-gliniastą, umiarkowanie wilgotną oraz zasobną w próchnicę. Wśród odmian miskantów znajdziemy zarówno małe jak i duże trawy ale zawsze rosnące w kępach. Niektóre odmiany mogą być inwazyjne dlatego, jeśli nie chcemy  ich nadmiernego rozprzestrzeniania się wkopmy ograniczniki. Skupiska Miskantów w ogrodzie szumiące delikatnie na wietrze wprowadzają do ogrodu spokój i egzotykę. Pod koniec lata pojawiają się pióropusze maleńkich białych, beżowych lub różowawych kwiatów, następnie tworzą kłosy.

Poszczególne odmiany Miskantów chińskich bardzo dobrze się ze sobą komponują. Piękne połączenia można także uzyskać  sadząc je z późno kwitnącymi bylinami. Odmiany duże bardzo dobrze nadają się do tworzenia szybko rosnących żywopłotów. Jego małe wymagania i możliwość wzrostu na zanieczyszczonych glebach sprawia, że jest chętnie sadzony w centrach miast oraz w pobliżu dróg. Trawy ozdobne w Polsce zyskują coraz większa popularność ze względu na szereg cech, które pozwalają im fantastycznie wkomponować się w charakter każdego ogrodu.