Ogrodnictwo Marcinkowski

Miskant olbrzymi

Miscanthus x giganteus

Miskant olbrzymi
Miskant olbrzymi

Jest to wieloletnia trawa o bardzo silnym i szybkim wzroście. Może osiągnąć wysokość przekraczającą 3 m. W warunkach naturalnych dorasta do 6m. Powstał ze skrzyżowania Miskantu chińskiego oraz Miskantu cukrowego.  Tworzy plątaninę podziemnych kłączy. Jego łodygi są długie i sztywne. Dzięki gęstym i wysokim źdźbłom może posłużyć jako świetna alternatywa dla tradycyjnego żywopłotu. Może oddzielić nas od sąsiada, zakryć szpecący mur oraz wydzielić miejsce odpoczynku w ogrodzie.

Miskant olbrzymi jest to roślina niewymagająca i łatwa w uprawie. Zimuje bez problemu w polskim klimacie choć w pierwszych latach po posadzeniu warto ją okryć na zimę. Można go uprawiać nawet na glebach klasy VI, lecz największe przyrosty i wysokość osiąga na glebach zasobnych w próchnicę oraz umiarkowanie wilgotnych. Dla Miskanta olbrzymiego w ogrodzie wybierać należy stanowiska słoneczne. Preferuje gleby piaszczysto-gliniaste o pH od 5,3 do 7,7. Zeschnięte zeszłoroczne pędy przycinamy dopiero na wiosnę co ułatwia roślinom przetrwanie zimy. Miskant olbrzymi swoje określenie jako wytrzymały zawdzięcza praktycznie całkowitej odporności na ataki szkodników oraz chorób . Idealny do ogrodów zapracowanych właścicieli, którzy nie mogą poświęcać zbyt wiele czasu na pielęgnację ogrodu. Miskanty raz posadzone zachowują swój piękny wygląd kilkanaście lat.

Trawy takie jak miskant olbrzymi nadają ogrodom egzotyczny wydzwięk. Kołyszące się i szeleszczące na wietrze źdźbła wprowadzają w ogrodzie spokój. Ze względu na swoją wytrzymałość Miskant olbrzymi jest polecany do nasadzeń w centrum miast, parkach oraz w pobliżu oczek wodnych czy stawów. Ta trawa ozdobna tworząc gęste kępy chroni glebę przed erozją. Jej grube łodygi po ścięciu można wykorzystać jako podpory dla innych roślin a z kwiatostanów wykonywać kompozycje florystyczne.