Ogrodnictwo Marcinkowski

Piękna, duża, kwitnąca sadzonka lawendy, nie zawsze dobra!

Normalną rzeczą jest, że każdy z nas chce mieć dużą, piękną, kwitnącą sadzonkę lawendy za jak najniższą cenę. Nie ma w tym oczywiście nic złego, jednak w niektórych przypadkach ten tok rozumowania może nam dać więcej szkody niż pożytku. Wiele gospodarstw szkółkarskich krajowych oraz w większej mierze zagranicznych uprawia lawendę w nowoczesnych szklarniach, w których wszystkim steruje komputer. Rośliny stale otrzymują małe dawki nawozu i rosną niemalże w idealnych warunkach. Gdy trafią do ogrodu nie zawsze sobie poradzą. W tym wpisie udzielimy Państwu kilku wskazówek, jak kupić dobre sadzonki lawendy.

Duża, kwitnąca sadzonka lawendy już wczesną wiosną- unikaj jak ognia

Jeśli już w kwietniu czy maju sadzonki lawendy są w pełni zielone i zaczynają wypuszczać pąki kwiatowe oznacza to, że były uprawiane w szklarni. Gdy takie rośliny posadzimy do gruntu, zniszczy je pierwszy lepszy przymrozek. Jeśli uda nam się uniknąć przymrozku, istnieje duże prawdopodobieństwo, że uschną w kolejnych tygodniach, ponieważ nie będą w stanie zaadaptować się do zmiennych warunków panujących na zewnątrz. W najlepszym wypadku kilka miesięcy się pomęczą i w końcu zaczną rosnąć.

Piękna, duża, kwitnąca sadzonka lawendy nie zawsze jest dobra

Część nadziemna kilkukrotnie większa niż korzeń

Często przy dużej ilości regularnie podawanego nawozu, także w formie dolistnej, sadzonki lawendy nierównomiernie rozwijają część nadziemną i korzeń. Nieduża doniczka ogranicza wzrost korzeni, a część nadziemna rośnie dalej dzięki regularnym, niewielkim dawkom nawozu. Powoduje to, że dochodzi do nierównowagi pomiędzy małym systemem korzeniowym, a ogromną częścią nadziemną. Dopóki takie sadzonki lawendy są regularnie nawożone wszystko jest dobrze. Jeśli jednak zostaną posadzone do gruntu, korzenie nie będą w stanie zaopatrywać silnie rozrośniętej części nadziemnej w wodę i sole mineralne i lawenda zacznie marnieć. Unikajmy więc nadmiernie wybujałych sadzonek lawendy z małą bryłą korzeniową.

Sadzonka lawendy zawsze powinna być przycięta

W trakcie sezonu zdarza się, że klienci pytają nas czy aktualnie sprzedawane przez nas sadzonki lawendy mają kwiaty. Zdarza się to, ale bardzo rzadko, ponieważ cały czas je przycinamy. W większości przypadków nasze sadzonki mają wysokość około 10 cm, ponieważ do tego rozmiaru są przez nas formowane. Dzięki temu zabiegowi sadzonki lawendy stają się bardziej gęste, silnie rozwijają system korzeniowy i poprawia się ich ogólna kondycja. Gdy trafią do Państwa ogrodów i na pola rozpoczynają szybki i intensywny wzrost i nie męczą się miesiącami, jak ma to miejsce w przypadku dużych, wybujałych roślin ze szklarni.