Ogrodnictwo Marcinkowski

Przeznaczenie odmian lawendy

Lawenda - przeznaczenie odmian

Mnogość odmian sprawia, że klienci często mają problem z wyborem. W związku z tym przedstawiamy krótką charakterystykę każdej z nich ze względu na zastosowanie.

‘Hidcote Blue’– bukiety, susz, obwódki, bardzo przydatna na plantacjach lawendy.

‘Grosso’– Ze względu na ciemnie i długie kwiaty świetnie nadaje się do tworzenia bukietów, fusettes oraz wianków. Duża zawartość olejku, silny zapach i intensywny wzrost sprawiają, że jest idealna do destylacji olejku eterycznego. Bardzo ładnie prezentuje się także w ogrodach.

‘Provence’– długie pędy kwiatowe oraz silny zapach umożliwiają przygotowanie dużych wrzecion. Odmiana idealnie nadająca się jako przyprawa kuchenna oraz do destylacji olejku. Warto sadzić ją na plantacjach lawendy oraz w ogrodach(jedna z największych lawend)

‘Blue Scent’– susz, bukiety oraz szereg innych zastosowań, w których potrzebny jest przyjemny oraz delikatny zapach.

‘Munstead’– susz, bukiety, krótkie wrzeciona.

‘Beate’– susz, bukiety, krótkie wrzeciona, wianki(bardzo ładne ciemne kwiaty).

‘Siesta‘- susz, bukiety, wianki(ciemne kwiaty)

Wyżej wymienione odmiany należy rozważyć przy zakładaniu plantacji lawendy. Ich dobór zależy przede wszystkim od ukierunkowania uprawy na konkretne produkty. 

Pozostałe odmiany przez nas oferowane nadają się głównie do nasadzeń przydomowych. Ich walory ozdobne wynikające z mnogości barw kwiatów oraz ulistnienia zaspokoją potrzeby każdego posiadacza ogrodu. Oczywiście z nich także można wykonywać rękodzieło, ale są troszeczkę mniej wydajne. Mają przede wszystkim umilać czas swoim wyglądem i zapachem. Do odmian tych należą:

 ‘Little Lady’
– ‘Grappenhall’
 ‘Dutch’
 ‘Edelweiss’
 ‘Silver Mist’