Wszyscy chcemy mieć piękne, zdrowe lawendy o regularnym kształcie- najczęściej kulistym. Podstawowym zabiegiem mającym na celu nadanie roślinie określonego kształtu jest przycinanie. Nie wymaga ono specjalistycznych umiejętności. Ważne jest tylko przestrzeganie kilku podstawowych zasad, które pozwolą uniknąć błędów i pomogą uzyskać pożądany efekt.
Tniemy zawsze tak samo- przekwitnięte kwiaty plus 2-3 cm niezdrewniałych pędów. Nie wolno nam ruszać tych zdrewniałych(koloru brązowego). Sadzonki lawendy w pierwszym roku uprawy warto ciąć kilka razy w sezonie. Co prawda nie ujrzymy wtedy kwiatów, ale za to w kolejnym roku będzie ich zdecydowanie więcej niż u roślin nieprzycinanych. Obowiązuje nas ta sama reguła co u starszych egzemplarzy czyli ewentualne pojawiające się kwiaty(w tym wypadku nie czekamy aż przekwitną) plus 2-3 cm pędów. Oczywiście długość cięcia pędów oceniamy wzrokowo, gdyż te 2-3 cm w niektórych przypadkach mogą okazać się zbyt radykalne.
Rośliny 15 września powinny być już przycięte, aby do zimy zdążyły odbić. Kilkukrotne przycinanie młodych sadzonek lawendy rozpoczynamy od późnej wiosny i także kończymy 15 września. Pamiętajmy, że terminy poszczególnych cięć zarówno młodzieży jak i starszych egzemplarzy są zależne od pogody, odmian i ogólnej kondycji, tak więc ostatecznym najważniejszym czynnikiem determinującym cięcie jest nasza ocena. Pewnie jesteście trochę zdziwieni, że radzimy wam przycinać lawendę już w połowie września, a w broszurach odmian wpisujemy, że lawenda kwitnie do października. Naszym zdaniem warto poświęcić te kilkanaście dni z kwiatami na krzewach i właściwie przygotować roślinę do zimy niż ryzykować. Oczywiście cięcie na wiosnę i zachowanie kwiatów do października też nie jest niczym złym, ale z naszych obserwacji wynika, że rośliny przycinane na jesień są zwykle w lepszej kondycji wiosną.
– nadaje roślinie określony kształt
– opóźnia starzenie się
– zwiększa intensywność wzrostu
– zagęszcza lawendę
– zwiększa obfitość kwitnienia
– ułatwia przetrwanie zimy
– poprawia ogólną kondycję rośliny
– zwiększa odporność na choroby