Ogrodnictwo Marcinkowski

Przycinanie lawendy- właściwe przycinanie kluczem do pięknych krzewów

Przycinanie lawendy tuż po kwitnieniu sprawia , że staje się gęstsza i obficiej kwitnie

Wszyscy chcemy mieć piękne, zdrowe lawendy o regularnym kształcie- najczęściej kulistym. Podstawowym zabiegiem mającym na celu nadanie roślinie określonego kształtu jest przycinanie. Nie wymaga ono specjalistycznych umiejętności. Ważne jest tylko przestrzeganie kilku podstawowych zasad, które pozwolą uniknąć błędów i pomogą uzyskać pożądany efekt.

1. Ile centymetrów przycinać?

Tniemy zawsze tak samo- przekwitnięte kwiaty plus 2-3 cm niezdrewniałych pędów. Nie wolno nam ruszać tych zdrewniałych(koloru brązowego). Sadzonki lawendy w pierwszym roku uprawy warto ciąć kilka razy w sezonie. Co prawda nie ujrzymy wtedy kwiatów, ale za to w kolejnym roku będzie ich zdecydowanie więcej niż u roślin nieprzycinanych. Obowiązuje nas ta sama reguła co u starszych egzemplarzy czyli ewentualne pojawiające się kwiaty(w tym wypadku nie czekamy aż przekwitną) plus 2-3 cm pędów. Oczywiście długość cięcia pędów oceniamy wzrokowo, gdyż te 2-3 cm w niektórych przypadkach mogą okazać się zbyt radykalne.

2. Termin cięcia lawendy

Rośliny 15 września powinny być już przycięte, aby do zimy zdążyły odbić. Kilkukrotne przycinanie młodych sadzonek lawendy rozpoczynamy od późnej wiosny i także kończymy 15 września. Pamiętajmy, że terminy poszczególnych cięć zarówno młodzieży jak i starszych egzemplarzy są zależne od pogody, odmian i ogólnej kondycji, tak więc ostatecznym najważniejszym czynnikiem determinującym cięcie jest nasza ocena. Pewnie jesteście trochę zdziwieni, że radzimy wam przycinać lawendę już w połowie września, a w broszurach odmian wpisujemy, że lawenda kwitnie do października. Naszym zdaniem warto poświęcić te kilkanaście dni z kwiatami na krzewach i właściwie przygotować roślinę do zimy niż ryzykować. Oczywiście cięcie na wiosnę i zachowanie kwiatów do października też nie jest niczym złym, ale z naszych obserwacji wynika, że rośliny przycinane na jesień są zwykle w lepszej kondycji wiosną.

Co daje przycinanie lawendy?

– nadaje roślinie określony kształt
– opóźnia starzenie się
– zwiększa intensywność wzrostu
– zagęszcza lawendę
– zwiększa obfitość kwitnienia
– ułatwia przetrwanie zimy  
– poprawia ogólną kondycję rośliny
– zwiększa odporność na choroby