Lawenda w Polsce z roku na rok zyskuje coraz większe rzesze pasjonatów. Jest to podyktowane jej wyróżniającymi się cechami na tle innych bylin oraz jej niewielkimi wymaganiami w środowisku życia. Artykuł ten dostarczy Państwu informacji jak właściwie dbać o tą roślinę aby cieszyła oko przez wiele lat.
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek oferuje szeroką gamę nawozów i środków ochrony roślin zarówno tych naturalnych jak i sztucznych jakość i struktura gleby odgrywa drugorzędną role. Mówiąc krótko lawendę można uprawiać na każdym jej typie z wyjątkiem okresowo zalewanej. Wzrost i właściwe kwitnienie jest uzależnione od dostarczenia optymalnych dawek nawozu roślinie. Do tego celu można wykorzystać zarówno nawozy mineralne jak i organiczne. Nawozem organicznym może być kompost lub obornik granulowany natomiast z mineralnych wybierajmy azofostkę (niska zawartość siarki). Nawóz do gleby należy stosować w okresie wiosennym. W trakcie sezonu można rośliny zasilać dolistnie zgodnie z częstotliwością podana przez producenta. Przed sadzeniem sadzonek lawendy warto glebę wymieszać z dolomitem. Podniesie on jej pH co korzystnie wpływa na wzrost i pokrój roślin.
Lawenda dzięki szeregowi przystosowań anatomicznych i metabolicznych ma wysoką tolerancję na suszę. Nie oznacza to oczywiście, że podlewania nie wymaga. Młode sadzonki tuż po posadzeniu podlewamy częściej(uważamy jednak żeby nie przelać) natomiast rośliny starsze dobrze ukorzenione w okresy utrzymującego się upału wraz z brakiem opadów. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku uprawy w donicach. Lepiej przesuszyć niż przelać. Gdy podłoże będzie ciągle mokre może dojść do rozwoju szarej pleśni oraz innych chorób grzybowych.
Przycinanie lawendy
W pierwszym roku po posadzeniu lawendę przycinamy dwa razy. Tuż po wiosennym odbiciu oraz po kwitnieniu. W kolejnych latach możemy ograniczyć się do jednego cięcia po kwitnieniu.
Odmiany oferowanych przez nas sadzonek lawendy wykorzystują wysoką mrozoodporność. Jeśli jednak ktoś ma taką możliwość to można sadzonki przykryć na zimę agrowłókniną(szczególnie odmiany Grosso, Provence) co zapewni lepsze zimowanie.