Ogrodnictwo Marcinkowski

Wybór miejsca pod uprawę lawendy-czyli gdzie sadzić sadzonki lawendy

Miejsce pod plantację lawendy

Lawenda nie jest z reguły rośliną wymagającą, jeśli chodzi o miejsce wzrostu oraz strukturę gleby. Faktem jest jednak, że całkowitego cienia nie toleruje. Lawenda jest rośliną śródziemnomorską w związku z czym rośnie najlepiej w pełnym słońcu . W półcieniu krzew może stać się mniej zwarty , ponieważ niedobór światła będzie powodował szybszy wzrost w górę, natomiast krzewienie będzie słabsze. Są oczywiście odmiany lawendy lepiej oraz gorzej tolerujące półcień, w związku z tym, gdy dobierzemy odpowiednią odmianę, także w półcienistym ogrodzie możemy cieszyć się piękną lawendą.

Jakie miejsce wybrać dla lawendy?

Nigdy nie wybierajmy pod uprawę lawendy miejsca w cieniu. W takiej lokalizacji roślina będzie rzadka oraz wytworzy liche i wiotkie kwiatostany. Wracając do miejsca półcienistego-przycinajmy rosnącą tam lawendę częściej, nawet 2-3 razy w roku, aby zachować ładną, gęstą strukturę krzewu. Pamiętajmy o właściwym nawożeniu co dodatkowo wspomoże niedobory wynikające z braku dużej ilości światła.

W jakiej glebie lawenda rośnie najlepiej?

Większość źródeł podaje, że gleba, na której będzie uprawiana lawenda powinna być piaszczysta i dobrze przepuszczalna i tak dla bezpieczeństwa można stwierdzić. Natomiast jak zwykle to bywa teoria swoją drogą a praktyka swoją. W naszej szkółce uprawia się lawendę zarówno na glebach ciężkich jak i lekkich. W związku z tym mogę z doświadczenia powiedzieć, że lawendę można sadzić na glebie zarówno o strukturze piaszczystej jak i gliniastej. Na przestrzeni lat w naszej szkółce na glebach gliniastych nigdy oraz piaszczystych nigdy nie nastąpiło gnicie korzeni lub jakiekolwiek zaburzenia wzrostu lawendy. Przy uprawach na mniejszej powierzchni, gdy istnieje taka możliwość, wierzchnią warstwę gleby można wymieszać z piaskiem, choć jak pisałem wcześniej nie ma takiej konieczności.

Optymalny odczyn gleby dla lawendy

Ważniejszym czynnikiem niż struktura gleby, którego nieprawidłowe parametry mogą wpłynąć na zahamowanie wzrostu jest nieprawidłowy odczyn gleby. Lawenda wymaga odczynu lekko zasadowego, aby mogła właściwie przyswajać składniki pokarmowe. Aby dowiedzieć się jakie pH ma gleba, na której będziemy sadzić sadzonki lawendy należy ją zbadać. Gdy okaże się zbyt kwaśna stosujemy dolomit, który w czasie krótszym niż wapno podniesie nam pH gleby.