Ogrodnictwo Marcinkowski

Zakładamy plantację lawendy- uprawa, odmiany lawendy, sadzonki

Lawenda - zakładamy plantację

Własna plantacja lawendy może być świetnym pomysłem aby połączyć zamiłowanie z formą zarobku. W wielu częściach świata, takich jak np. Francja, lawenda jest hodowana i sprzedawana od wieków. W Ameryce Północnej jak i w Polsce komercyjna uprawa lawendydopiero zaczyna się popularyzować. Wielu plantatorów zaczyna specjalizować się w uprawie tej pięknej, pachnącej rośliny. Ich gospodarstwa liczą wiele hektarów. Dzisiaj popularność znów przeżywa swój rozkwit. Często stosowana jest w kuchni, w lecznictwie, wykonuje się z niej kosmetyki oraz perfumy. W tym artykule rozważymy 10 najczęściej zadawanych pytań przez początkujących plantatorów.

1.Czy w mojej okolicy panują odpowiednie warunki do uprawy lawendy?

W każdym z regionów Polski można z powodzeniem uprawiać lawende. Jest ona rośliną śródziemnomorską w związku z tym najlepiej czuje się w klimacie suchym i słonecznym, czyli takim, którego w Polsce mamy przewagę. W rejonach bardziej wilgotnych i chłodniejszych wybieramy sadzonki lawendy Grosso lub Provence, gdyż lepiej tolerują wlaśnie taką aurę. W regionach suchych i słonecznych wybieramy sadzonki lawendy odmian Hidcote oraz Munstead lub wspomniane wcześniej Grosso lub Provence.W regionach wilgotnych rośliny sadzimy w większych odstępach aby zapobiec rozwojowi chorób grzybowych. 

2. Jaką odmianę lawendy wybrać?

W głównej mierze jest to zależne od tego w jaki sposób chcemy lawendy wykorzystywać. Mimo, że istnieje 30 gatunków lawendy z setkami odmian, najczęściej jednak wybierane przez plantatorów na świecie są  trzy gatunki lawend. Pierwszy z nich to Lavandula angustifolia w najpopularniejszych odmianach Hidcote i Munstead. Jest to gatunek najbardziej mrozoodporny do -30 stopni Celsjusza. Słodki zapach wymienionych odmian umożliwia wykonywanie z nich wielu pachnących artykułów oraz użycia w kuchni czy produkcji olejku. Drugim z gatunków lawendy jest Lavandula x intermedia w najpopularniejszych odmianach Grosso oraz Provence. Ten gatunek lawendy to skrzyżowanie L. angustifolia oraz L. latifolia. Wytwarzają one długie kwiatostany. Sadzonki tych odmian lawendy wybierane są najczęściej na plantacjach zajmujących się produkcją olejku oraz bukietów. Dają one nawet 5 razy więcej olejku eterycznego niż L. angustifolia. Trzecim gatunkiem jest Lavendula stoechas czyli Lawenda hiszpańska. W związku z tym, że może wymarzać w Polsce nie będziemy jej analizować.

3. Ile pieniędzy można zarobić na lawendzie?

Mali hodowcy mający kilkadziesiąt krzaków w ogrodzie cieszą się z zysku rzędu kilkuset zł w sezonie. Większe wielkoobszarowe uprawy mogą przynosić setki tysięcy zł. Wszystko jest zależne od kapitału początkowego plantatora oraz produktów jakie chce oferować. Bardzo opłacalna może być sprzedaż świeżych bukietów lawendy na giełdach rolno-ogrodniczych. Niesprzedane pęczki mogą być suszone i w takiej postaci sprzedane. Inne produkty takie jak mydła czy kosmetyki mogą przynieść nawet 500% zysku w stosunku do surowców podstawowych.

4. Sadzić sadzonki lawendy czy siać nasiona?

Aby rośliny były równe pod względem jakości i koloru wszyscy światowi plantatorzy lawendy wybierają lawende produkowaną przez sadzonkowanie. Wszystkie oferowane przez nas sadzonki lawendy są produkowane właśnie przez sadzonkowanie. Dzięki temu są odzwierciedleniem specjalnie selekcjonowanych roślin matecznych.

5. Kiedy należy zbierać lawende?

Lawende należy zbierać kiedy kwiaty nie są mokre aby uniknąć problemów z pleśnią, dlatego nigdy nie należy zbierać kwiatów po deszczu lub gdy występuje silna rosa. Nie może być także zbyt gorąco aby nie utracić olejków zebranych w kwiatach. Najlepszą porą na zbiór jest późny ranek gdy opadnie rosa. Żniwa rozpoczynamy, gdy pierwsze kwiaty najniżej położone na łodydze zaczną się otwierać.

6. Jak suszyć lawende?

Po zbiorze bukiety należy powiązać wokół łodyg. Zebraną lawende należy najszybciej jak to możliwe przenieść do miejsca suszenia aby zapobiec blaknięciu koloru. Pomieszczenie, w którym następuje suszenie powinno być ciemne, suche i mieć dobrą wentylacje. Bukiety muszą wisieć “do góry nogami” aż wyschną. Co w dobrych warunkach zajmuje około tygodnia.

7. Gdzie sprzedać lawende?

Większość małych producentów sprzedaje swoje produkty na giełdach rolno-ogrodniczych. Sprzedawane są zarówno świeże bukiety jak i suszone, susz lawendowy oraz olejek i wiele innych ciekawych produktów, które można wykonać z lawendy. Dzięki sprzedaży samemu możemy pominąć pośredników i więcej zarobić. Podejmując kilka kroków przetwórczych można uzyskać bardzo cenne przedmioty takie jak np. mydła, kosmetyki czy woreczki lawendowe.

8. Jak można wielokrotnie zwiększyć zysk?

Istnieją dziesiątki produktów z lawendy, które są łatwe do wykonania i pozwalają zwiększyć zysk z surowca nawet o 1000%. Trzy sprawdzone produkty, które cały czas cieszą się powodzeniem wśród odbiorców to:
a) Suszone kwiaty lawendy, które można wykorzystać do przygotowania woreczków z suszem, do włosów czy domowych kąpieli.

b) Aromaterapia olejkiem– olejek lawendowy jest jednym z najczęściej stosowanych olejków w aromaterapii. Ma działanie uspokajające i łagodzące.

c) Mydło lawendowe– dobrej jakości mydła są produktami niszowymi, które świetnie się sprzedają. Dzięki niemu można zyskać spore ilości klientów oraz gotówki.

9. Jak zrobić olejek lawendowy?

Olejek lawendowy jest stosowany od setek lat jako środek antyseptyczny, naturalny antybiotyk, przeciw insektom oraz jako środek uspokajający. Jest on stosowany jako baza w tysiącach aromatycznych produktów kosmetycznych takich jak płyny kosmetyczne, olejki do masażu, perfumy i mydła. Olejek lawendowy ekstrahuje się z rośliny za pomocą procesu destylacji. W ten sposób powstaje olejek lawendowy, który może być dalej wykorzystany.

10. Ile kosztuje zakup sadzonek lawendy?

Przedmiotem rozważania będzie przykładowy areał będący kwadratem o boku 25m/25m. Wybierając sadzonki odmiany Hidcote, którą sadzimy w rozstawie 50x 100 cm. Przeliczając wymiary na powierzchnię plantacji lawendy wychodzi, że potrzebujemy około 1200szt sadzonek. . Przy tej ilości otrzymacie Państwo rabat na sadzonki lawendy i cenę za sztukę 3,5zł. Tak więc koszt całkowity to 4200zł. W zależności od możliwości finansowych można oczywiście zmniejszyć ilość sadzonek lawendy poszerzając rozstaw. Wybierając odmianę grosso koszty nasadzenia zmniejszą się do 3500zł, gdyż jest to odmiana lawendy osiągająca znaczne rozmiary przez co redukujemy liczbę sadzonek grosso.