Ogrodnictwo Marcinkowski

Zastosowanie lawendy- ogrodnictwo, kuchnia, kosmetyki

Taki piękny, pachnący bukiet można wykonać z lawendy
zastosowanie lawendy- olejek lawendowy
Spa

Lawenda jest rośliną, która ma bardzo szerokie zastosowanie w porównaniu z innymi roślinami nas otaczającymi. Teza ta jest poparta zarówna informacjami pochodzącymi z książek jak i własnych doświadczeń. Lawenda nieprzypadkowo jest ziołem stosowanym i uprawianym od wieków. Roślina ta wiele właściwości i właśnie dzięki nim lawenda wpisała się na stałe w wiele kultur. Dzięki efektownemu wyglądowi i pięknemu zapachowi używana była od wieków jako element dekoracyjny  zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz domu. Jej wspaniały zapach bardzo zróżnicowany wśród setek  odmian lawendy sprawiło, że stała się popularna w przemyśle perfumeryjnym zarówno  zarówno w postaci czystej jak i mieszanek.

Wśród bardziej znanych terapeutycznych właściwości lawendy wyróżniamy:

-antyseptyczne- stosowana samodzielnie lub w połączeniu jako składnik wielu balsamów lub kremów na skórę w leczeniu oparzeń,otarć, chorób skóry czy w przewlekłych oraz ostrych stanach zapalnych. Z niej powstaje olejek, który jako jeden z niewielu może być bezpiecznie stosowany na skórę.
-miejscowo znieczulające- silnie znieczulająca właściwość lawendy może być z powodzeniem wykorzystana przy ugryzieniach , użądleniach, otarciach i skaleczeniach. Efekty są niemal natychmiastowe.
-uspokajające- prawdopodobnie najstarsze zastosowanie dla którego była uprawiana lawenda. Jest ona bezpiecznym i skutecznym środkiem uspokajającym oraz lekko nasennym. Z lawendy powstaje olejek powszechnie wykorzystywany w masażu.
-odstrasza szkodniki- lawenda swym silnym aromatem odstrasza szkodliwe owady. Saszetki z suszem lawendowym umieszcza się w szafach aby w ten sposób odstraszyć mole i inne szkodliwe owady.
-rozpuszczalnik organiczny- bardzo popularna właściwość w XIX wieku a zapomniana obecnie. Lawenda świetnie usuwa tłuszcze, kleje, farby, z różnych powierzchni cechując się jednocześnie dużo przyjemniejszym zapachem niż rozpuszczalniki chemiczne.

Uprawa lawendy w ogrodzie- zastosowanie w ogrodnictwie

Nasza strona internetowa skupia w większości uwagę ogrodników należy więc przytoczyć szereg zastosowań wynikających  z uprawy lawendy w ogrodzie oraz na polu:
-Dzięki obecności lawendy w ogrodzie zwabimy wiele pożytecznych owadów takich jak pszczoły i motyle. Przez to zyskamy ogród tętniący życiem oraz zwiększy się wydajność upraw dzięki działalności pożytecznych owadów.
-Gdy posadzimy sadzonki lawendy wzdłuż tarasu zapewni wspaniałe miejsce do wypoczynku. Stanie się ono idealne do spędzania czasu w letnie wieczory przy unoszącym się w powietrzu zapachu kwitnącej lawendy. Dodatkowo pozbędziemy się w ten sposób komarów.
-Najważniejszą rzeczą w ogrodniczym hobby jest satysfakcja czerpana z uprawy roślin. Uprawa lawendy jest bardzo satysfakcjonująca. Przy poświęceniu jej uwagi na pewno odwdzięczy się silnym , gęstym i szybkim wzrostem oraz obfitym kwitnieniem.
-Lawenda dzięki temu, że posiada zwarty pokrój bardzo łatwo daje się formować. Można z niej tworzyć niskie kwitnące żywopłoty, duże pojedyncze kule lub inne formy zielonej architektury.