Ogrodnictwo Marcinkowski

Zimowanie lawendy- kiedy ,czym okrywać i czy w ogóle okrywać lawendę

Zimowanie lawendy jest łatwe. Często śnieg wykonuje pracę za nas
Zimowanie lawendy-śnieg jest najlepszym izolatorem

Odpowiednie zimowanie oraz właściwe do niego przygotowanie zapewni dobry i szybki start krzaków lawendy na wiosnę. W tym artykule dowiecie się Państwo jak pomóc lawendzie odpowiednio przezimować.

Jak przygotować lawendę do zimy?

Pierwsze prace rozpoczynamy już wczesną jesienią. Sprawdzamy stan starszych krzaków oraz sadzonek lawendy posadzonych wiosną. Wczesna jesień jest to ostateczny termin aby zastosować nawożenie dolistne nawozem zrównoważonym NPK. Nawozów doglebowych już w tym terminie nie stosujemy. Jeśli jakieś pędy lawendy są przyschnięte lub nierównomiernie przycięte wykonujemy odpowiednie cięcia. Nie pozostawiamy na krzewach żadnych przekwitniętych kwiatów. Sprawdzamy również czy starsze krzewy lawendy oraz młode sadzonki lawendy nie są przysypane liśćmi spadającymi z pobliskich drzew. Liście w okresie jesienno-zimowym chłonęłyby wodę powodując tym samym wzrost wilgotności wokół roślin co może przyczynić się do wystąpienia chorób grzybowych oraz gnicia roślin. Jeśli posiadamy niewielką ilość krzewów lawendy możemy także zgarniać z nich długo utrzymujący się wilgotny śnieg aby uniknąć podobnego problemu jak ten z liśćmi. Z strefach gdzie zimą występują częste zamarzania i rozmarzania, pod nasadzenia lawendy wybieramy gleby przepuszczalne. Gdy jednak podłoże jest ciężkie i gliniaste możemy wymieszać ją z piaskiem lub jesienią opryskać rośliny środkiem grzybobójczym(szczególnie tyczy się to młodych sadzonek lawendy). W klimacie wybitnie wilgotnym wybieramy odmiany lawendy  pośredniej takie jak: lawenda Grosso, lawenda Provence, lawenda Grappenhall czy lawenda Dutch.

Zimowanie lawendy-czym okrywamy na zimę?

Jeśli uprawiamy u siebie odmiany lawendy nieodporne na mróz  to oczywiście na zimę przenosimy je do pomieszczenia. Młode sadzonki lawendy odmian odpornych na mróz możemy przykryć agrowłókniną dzięki czemu nie będziemy się obawiać o ich przezimowanie nawet przy bardzo silnym mrozie. Okrycie można także rozważyć w surowe zimy na wschodzie Polski.

Jakie sadzonki lawendy kupicie w naszej szkółce?

Wszystkie sadzonki lawendy, które oferujemy w naszej szkółce są odporne na mróz i bez problemu zimują w naszej strefie klimatycznej. Sadzonki lawendy, które Państwo otrzymają są u nas zimowanie pod gołym niebem. Nie są to nieodporne importowane sadzonki!